Pasquale Paoli Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Pasquale Paoli Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Pasquale Paoli; (d. 26 Nisan 1725, Stretta di Morosaglia, Korsika – ö. 5 Şubat 1807, Londra), Korsikalı devlet adamı ve yurtseverdir. Korsika’da Cenova egemenliğine son vermiş ve ilerici bir yönetim kurarak çeşitli reformlar gerçekleştirmiştir.

Korsikalıların Cenova’ya karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesinin önderlerinden Giacinto Paoli’nin oğluydu. 1739’da babasıyla birlikte Napoli’ye sürgüne gitti ve oradaki bir askeri akademide öğrenim gördü. 1755’te Korsika’ya döndükten sonra Cenova yanlılarını yenilgiye uğratıp iktidarı ele geçirdi. Avrupa ülkelerindekilerden daha demokratik bir anayasayı yürürlüğe koyup dokuz yıl boyunca ülkeyi “aydın despotizmi” olarak bilinen bir anlayışla yöneterek önemli reformlar gerçekleştirdi. Yönetimi sırasında kan davasını yasakladı, madenciliği teşvik etti, bir deniz filosu ile bir üniversite kurdu. Bu arada Cenova’ya karşı savaşmayı sürdürdü ve 1764’te Cenova’nın müttefiki Fransa’ya savaş ilan etti. 1768’de Korsika’yı satın alan Fransa adayı işgal edip milliyetçileri yenilgiye uğratınca (1769), İngiltere’ye kaçtı ve 20 yıl boyunca III. George’dan aylık alarak Londra’da yaşadı.

Fransız Devrimi sırasında tuğgeneral rütbesiyle görev yapan Paoli Temmuz 1790’da Korsika’ya döndü. 1793’te Fransa’yla arası bozulunca bir kez daha bağımsızlık mücadelesine girişti ve İngilizlerin desteği ile Fransızları 1794’te adadan sürmeyi başardı. Ardından ada İngilizlerin koruması altına girdi ve Sir Gilbert Elliot Korsika genel valiliğine atandı. Elliot’ın kendisini değil de Pozzo di Borgo’yu başdanışman seçmesi üzerine düş kırıklığına uğrayan Paoli, iç çekişmelere neden olmak istemediğinden 1795’te İngiltere’ye gitti. Yaşamının geri kalan bölümünü İngiliz hükümetinden emekli maaşı alarak sürdürdü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir