Pedro Arias Dávila Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Pedro Arias Dávila Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Pedro Arias Dávila, pedrarias dâvila olarak da bilinir (d. 1440?, Segovia, Castile – ö. 6 Mart 1531, Leon, Nuevo Espana), İspanyol sömürge yöneticisi ve asker. Yeni dünya’da kalıcı koloniler kurmak amacıyla düzenlenen ilk İspanyol seferine önderlik etti.
Pedro Arias Dávila
Arias Dâvila, daha genç bir askerken “yiğit” ve “mızraklı dövüşçü” gibi unvanlar kazanmıştı. Mağribilere karşı 1490’larda Gırnata’da (Granada) ve 1508-11 arasında Kuzey Afrika’da yapılan savaşlarda üstün başarı gösterdi. Yenidünya’daki İspanyol topraklarına askeri vali (capitanîa general) olarak atanmasını (1513) Burgos piskoposuna borçlu olduğuna inanılır. Arias Dâvila, 1514’te, 19 gemi ve 1.500 kadar adamıyla Yenidünya’ya yelken açtı.

Arias Dâvila bugün Panama ve Nikaragua olarak anılan yörelerde koloniler kurdu (sırasıyla 1514 ve 1522), 1514-26 arasında Panama, 1527-31 arasında da Nikaragua valiliği yaptı. Panama kentinin kurucusu (1519) olan Arias Dâvila, ayrıca, 1516’da bugünkü Kostâ’Rika ve Nikaragua’ya Her-nân Ponce ile Bartolome Hurtado’nun; 1524’te de bugünkü Peru’da bulunan İnka Krallığı’na Francisco Pizarro ile Diego de Almagro’nun yönettiği fetih seferleri düzenledi.

Ama, Arias Dâvila’mn askeri vali olmak için çok yaşlı, üstelik bunun gerektirdiği düşünce ve ahlak yeterliğinden yoksun olduğundan söz edilir. Kumandası altındaki kaptanları planlı biçimde birbirine düşürdüğü sanılır. Kâşif Vasco Nünez de Balboa’nın 1519’da yargılanıp idam edilmesinden de sorumlu tutulmuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir