Perikles Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Perikles Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

PeriklesPERİKLES (M. Ö. 499 – M. Ö. 429)

Eski Yunanistan’da Atina’lı tanınmış bir devlet adamıdır. Çağının Zenon, Protagoras gibi ünlü düşünürlerinden ders almış, genç yaşta zekâsının parlaklığı ile dikkati üzerine çekmişti. Dürüstlüğiyle de ün salmıştı, zengin olmasına rağmen, basit bir hayat yaşıyor, vaktinin büyük bir kısmını Sokrates, Aspasie, Phidias gibi sanat ve fikir adamları ile geçiriyordu. Siyaset hayatına atılınca da, halkın tarafını tuttu. Karşılaştığı güçlüklere rağmen, düşündüğü yenilikleri gerçekleştirmek için çalıştı. Halkın desteklemesiyle yükseldi, tam on beş yıl üst üste başkomutan seçildi.

O sıralarda Atina Persler’le (İranlılarla) savaştaydı. Spartalılar’ın yüz çevirmesi Atina’yı zor bir durumda bırakabilirdi. , ilerisini görerek, M.Ö. 447’de Persler’le Kallias Barışı’nı yaptı. Onun bir başka başarısı da Spartalılar’la imzaladığı 30 yıllık barış oldu. Perikles, böylece, Atina devletine barış ve bayındırlık getirdi. O kadar ki M.Ö. 446 – M. Ö. 431 yılları arasındaki parlak çağ «Perikles Çağı» diye anılır, hattâ M.Ö. V. yüzyıla «Perikles Yüzyılı» denir.

Yalnız, Perikles, bütün gayretlerine rağmen, savaşı gene önleyemedi. Spartalılar’la yapılan otuz yıllık barış antlaşması M.Ö. 431′ de fesh olundu. Böylece, 27 yıl sürecek olan Peloponez başladı. Spartalıiar Perikles’in sürgün edilmesini istediler, çünkü savaşın planlarını Perikles yapmıştı. Atinalılar var güçleriyle dayanıyorlardı. Yalnız, doğudan erzak getiren bir gemiyle Atina’ya veba salgını yayıldı, halkın üçte biri bu salgında kırıldı. Önce oğullarını, kız kardeşlerini, dostlarını kaybeden Perikles de bu salgında öldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir