Pervez Müşerref kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Pervez Müşerref kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

2001-2008 yılları arasında Pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Pervez Müşerref, 11 Ağustos 1943 tarihinde Delhi, Hindistan’da doğmuştur. Müşerref’in ailesi, Pakistan’ın kurulması ardından Pakistan’a göç etti. Çocukluğunun önemli bir bölümünü babasının görevi dolayısıyla Ankara‘da geçirdi. 1956 yılına kadar Türkiye‘de eğitim gördü ve ileri seviyede Türkçe öğrendi.

Pervez Müşerref, 1961 yılında Pakistan Askeri Akademisi’nde askeri eğitime başladı. 1964 yılında Pakistan Ordusu’na subay olarak katıldı. Pakistan Ulusal Savunma Koleji’nde okudu. İngiltere Kraliyet Savunma Bilimleri Koleji’nden mezun oldu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

Pervez Müşerref, 1968 yılında Sehba Musharraf ile evlendi. Bilal Musharraf, Ayla Musharraf adlarında iki çocuğu vardır.

İleri seviyede Türkçe bilen Pervez Müşerref, Türkiye‘de Pakistan Büyükelçiliği’nde görev yaptı. Ayrıca Beşiktaş futbol takımını tuttuğunu ve maçlarını televizyondan takip ettiğini açıklamıştır.

Ekim 1998 tarihinde dönemin Pakistan başbakanı Navaz Şerif tarafından orgeneralliğe terfi ettirildi. 1999 yılında Hindistan ile yapılan Kargil Savaşı’nın planlayıcısı ve stratejik saha komutanı oldu. Pakistan’da Nevaz Şerif, ordunun sivil yönetimin üstünde bir otoriteye sahip olduğu imajını yok etmek ve kendisinin ordu üzerinde de otoriteye sahip olduğunu göstermek amacıyla çeşitli tasarruflarda bulunmuştu. Bundan önceki genelkurmay başkanının Nevaz Şerif’le ihtilafa düşünce istifayı tercih etmek zorunda kalması da onun bu yönde oluşturmak istediği imajın lehine bir gelişme olmuştu. Çünkü böyle bir şey Pakistan tarihinde ilk kez oluyordu. Eski genelkurmay başkanının istifasından sonra da Şerif yetkilerini kullanarak, önünde ondan kıdemli iki generalin bulunmasına rağmen Pervez Müşerref‘i genelkurmay başkanlığına getirdi. Böyle yaparken aynı zamanda Pervez Müşerref’i öne geçirip genelkurmay başkanı yapmakla onun bu harekete vefa için kendisine sadakat göstereceğini ve böylece ordu üzerindeki otoritesini daha da sağlamlaştıracağını umuyordu. Fakat işin kendi haline bırakılamayacağını hesap ederek ordu içinde bir taraftar subaylar kitlesi oluşturmak için istihbarat örgütünün lideri General Ziyauddin’le özel işbirliği içine girdi. Ancak bu işbirliği ordunun bazı üst düzey yetkililerinin tepkisine yol açtı ve bu politikanın ordu içinde ihtilafa sebep olduğu dile getirildi. Yani bu gelişme bir bakıma Şerif’le ordu arasındaki yetki kavgasını gün yüzüne çıkardı. Buna paralel olarak bu yetki kavgasının şiddetlenmesine sebep olan bazı önemli gelişmeler de yaşandı. Genelkurmay başkanı Pervez Müşerref’in Sri Lanka‘da seyahatte olduğu bir sırada Başbakan Nevaz Şerif onu görevden aldığını açıkladı. Müşerref ülkesine döner dönmez adamlarını harekete geçirerek darbeyi gerçekleştirdi. Başbakan Navaz Şerif ile aylar süren bir çekişmeden sonra, 13 Ekim 1999‘da askerî darbe ile iktidara geldi.

6 Ekim 1998 – 28 Kasım 2007 tarihleri arasında Pakistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptı. 8 Ekim 1998 – 7 Ekim 2001 tarihleri arasında Pakistan Silahlı Kuvvetleri Ortak Subaylar Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 12 Ekim 1999 – 23 Ekim 2002 tarihleri arasında Pakistan Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 12 Ekim 1999 – 21 Kasım 2002 tarihleri arasında Pakistan Yürütme Başkanı, 20 Haziran 2001 – 18 Ağustos 2008 tarihleri arasında Pakistan Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Pakistan ordusunda general olarak görev yaparken 1999 yılında gerçekleştirdiği bir askeri darbeyle yönetimi ele aldı.
20 Haziran 2001 tarihinde Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu. 6 Ekim 2007 tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimini kazandı. 19 Ağustos 2008 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etti.

2008 yılında önce Dubai ve sonra Londra‘da kendi isteğiyle sürgün hayatı yaşamaya başladı. Mayıs 2013‘te düzenlenecek genel seçimlerde aday olmak için Pakistan‘a geri döndüyse de adaylığı mahkeme tarafından reddedildi.

19 Nisan 2013 tarihinde tutuklanarak mahkeme huzuruna çıkarılan Pervez Müşerref, yönetimi sırasında, ülkede iki defa anayasayı askıya aldığı gerekçesiyle siyasetten ömür boyu men ettiği gibi 2007 yılında ilan ettiği olağanüstü hal ve akabinde anayasayı askıya almasının ardından yaşananlara ilişkin olarak 5 ayrı suçlama yöneltildi ve vatana ihanet suçlaması ile açılan dava devam etti.

2007 yılı Temmuz ayında Müşerref’in emriyle Pakistan Talibanı’nın yuvası olduğu gerekçesi ile başkent İslamabad’daki Lal Mescit’e askeri operasyon düzenlenmiş ve imam Gazi Abdurreşid’in yanı sıra 100’den fazla medrese öğrencisi öldürülmüştü.

Bunun yanında suikaste kurban giden Başbakan Benazir Bhutto‘yu yeterince korumadığı ve 2008 senesinde ordunun düzenlediği bir operasyonda öldürülen aşiret lideri Nevab Ekber Bugti‘nin katlinden sorumlu olduğu öne sürüldü. 18 Ocak 2016 tarihinde eski Belucistan Eyaleti Valisi Navab Ekber Bugti’nin öldürülmesine ilişkin davada suçsuz bulundu. Müşerref, hakkında daha önce görülen vatana ihanet ve eski başbakanlardan Benazir Butto‘nun öldürülmesine ilişkin davalardan da kefaletle serbest bırakılmıştı.

16 Mart 2016 tarihinde Pakistan Yüksek Mahkemesi, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref hakkında 2013 yılından beri uygulanan yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Müşerref, bu süreçte kalp krizi geçirdi, bu uygulamalar kaldırılınca da 2016‘da tedavi gerekçesiyle Dubai‘ye gitti. Pervez Müşerref, 2016’dan beri Pakistan dışında yaşıyor.

25 Temmuz 2018 ayında yapılan milletvekili seçimleri için aday oldu ancak başvurusu Seçim Kurulu tarafından reddedildi.
Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir