Petrarca Kimdir (Kısaca)

Petrarca Kimdir (Kısaca)

Francesco Petrarca
Şair, tarihçi, filolog ve diplomat olan, çok yönlü ve tedirgin bir kişiliğe sahip Petrarca, edebi araştırmalarını yorulmak nedir bilmeden sürdürür, ardında, üslubu ve diliyle kalıcı bir etkide bulunacak büyük bölümü tamamlanmamış bir eser bırakır. Boccaccio’nun dostu olan Petrarca, Dante’yle birlikte İtalyan şiirinin, kurucusu olmasa da,
en parlak temsilcilerinden birisidir.

Yaşadığı çağdan hayal kırıklığına uğrayan Petrarca, ilkçağ kültürüne doymak bilmez bir merak duyuyordu. Herkesten çok hayranlık duyduğu ve kendini özdeşleştirdiği Cicero ve Vergilius’u kendine örnek almıştı; ama en çok Aziz Augustinus’tan etkilendi. Putperest edebiyat ruhuna işlemiş olduğu halde, yaşamı boyunca tinsel yüceliklerin peşinde koşacaktı: İtiraflar’ı (Confessiones) son günün akşamına kadar bir an bile yanından ayırmayacaktı.

İlk yazılarına egemen olan basit taklitten hızla kurtulmayı bilen bu yazarın eserinde, yaşam ve edebiyat birbirine karışır: Petrarca kusursuzluğa ulaştırmayı arzuladığı müsfeddesini durmadan elden geçirir, düzeltir, iyileştirir, yeniden biçimlendirir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir