Philippe Noiret Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Philippe Noiret Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 1 Ekim 1931, Lille, Fransa – ö. 23 Kasım 2006, Paris, Fransa), değişik karakterlerdeki başarılı yorumuyla tanınmış Fransız oyuncusudur.

On dokuz yaşında tiyatro oyunculuğuna başladı. Théâtre National Populaire’in oyunlarındaki yorumlarıyla adını duyurdu. 1948’de Jacqueline Audry’nin Gigi filminde küçük bir rolle sinemaya başladı. Birkaç filmde daha rol aldıktan sonra Agnes Varda’nın La Pointe courte’unda (1954; Kısa Uç) başarılı oldu. Sinemada asıl ününü, Louis Malle’in Zazie dans le métro’suyla (1960; Zazie Metroda) kazandı. İki yıl sonra Georges Franju’nün Thérèse Desqueyroux’ sundaki rolüyle Venedik Film Şenliği’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

İri cüssesi, burundan gelen sesi ve oyun yeteneğiyle bir süre Yves Robert’in Alexandre le bienheureux’sa (1967; Asi Kılıbık) gibi güldürülerde gözüken Noiret, George Cukor’un Justine’i (1969; İkili Oyun) ve Alfred Hitchcock’un Topaz’ı (1969) gibi uluslararası yapımlarda da oynadı. Yönetmen Bertrand Tavernier ile çalıştığı L’Horloger de Saint-Paul (1973; Saint-Paul Saatçisi), Que le Fête Commence! (1974; Şenlik Başlasın!), Le Juge et l’Assassin (1975; Yargıç ve Katil), Une semaine de vacances (1980; Bir Hafta Tatil) ve Coup de torchon (1981; Büyük Temizlik) gibi filmlerle Fransız sinemasının usta oyuncuları arasına girdi. 1975’te, Le Vieux fusil (Savaş-Kurbanları) filmindeki rolüyle César Ödülü kazandı. Noiret’nin değişik karakterleri başarıyla canlandırdığı öbür filmler arasında Marco Ferreri’nin Le Grande bouffe’u (1973; Büyük Tıkınma), Pierre Grenier Deferre’in Une femme à sa fenêtre’i (1976; Camdaki Kadın), Yves Boisset’nin Un Taxi mauve’a (1977; Mor Taksi), Ettore Scola’nın La famiglia’sı (1986; Aile), Claude Chabrol’ün Masques’i (1987; Maskeler) ve Guiseppe Tornatore’nin Nuovo cinema Paradiso’su (1988; Cennet Sineması) sayılabilir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir