Picasso Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Picasso Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Pablo Picasso

(25 Ekim 1881, Málaga, İspanya – 8 Nisan 1973, Mougins, Fransa)

Günümüzün en ünlü ressamlarından biridir. «Kübizm» diye tanınan resim akımını başlatan kişidir. İspanyol’dur, Fransa’da yerleşmiştir. Malaga’da doğdu. 10 yaşındayken, babasının teşviği sayesinde resme başladı. 14 yaşındayken yaptığı «Çıplak Ayaklı Kız» tablosunu görünce babası onu Barcelona Güzel Sanatlar Okulu’na götürdü. Giriş imtihanı için bir ay süre bırakılarak verilen yarışma konusunu Picasso bir günde yapıp götürdü.

Picasso, 1896’da Barcelona’da, ilk atelyesini kurdu, ertesi yıl, 15 yaşında, Madrid Güzel Sanatlar Sergisi’ne katıldı. XX. yüzyılın başında Paris’e gitti. İlk sergisini orada açtı. Resimlerinde «Mavi Devre» denilen, hemen yalnız mavi renk kullandığı üslûba girmişti. Bir müddet Paris’le Barcelona arasında gidip geldikten sonra, 1904’te kesin olarak Paris’e yerleşti. Sanat tarihine «Bateau-Lavoir» (Çamaşır Teknesi Gemi) diye geçmiş acayip bir binada oturuyordu. Picasso bu sıralarda heykel yapmaya da başlamıştı. Kendisini sonuna kadar koruyup besleyecek olan ünlü kadın yazarı Amerikan Gertrude Stein’ın portresini de bu sıralarda yaptı. Kübizmin ilk örneği sayılan, Picasso’nun resim anlayışındaki değişikliği olanca özellikleriyle yansıtan «Avignon’lı Kötükadınlar» (Avignonlu Kızlar) tablosunu 1907’de bitirdi.

Picasso bu arada ünlü ressam Braque‘la tanıştı. «Gümrükçü Rousseau» denilen bu ressam şerefine «Bateau-Lavoir»da bir ziyafet verdi, kübizmi orada ikisi resmen ilân ettiler. Picasso o yıllarda derin bir sefalet içindeydi. Eldivenlerini, pantolonlarını, hattâ çoraplarını arkadaşı şair Max Jacob’la nöbetleşe giyiyorlardı.

Picasso «tahlilci kübizm»den, «kristal kübizm» devresine 1916’da geçti. 1920’de «neo-klâsik» tarzına döndü. 1934’te İspanya’ya gitti, birçok İspanyol şehirlerinde sergiler açtı. İç Savaş başlayınca, Cumhuriyetçiler’in tarafını tuttu. Bu arada Prado Müzesi Müdürlüğünü alarak, oradaki sanat eserlerinin zarar görmemesini sağladı. 1937’de İspanya İç Savaşı’ndan ilham alarak, 3,5 metre yüksekliğinde ve 7,8 metre boyundaki ünlü «La Guernica» tablosunu boyadı. Burada hemen hemen hiç renk kullanmamıştı, La Guernica kasabasının karşı taraf kuvvetlerince bir tek canlı kalmayıncaya kadar nasıl yok edildiğini canlandırıyordu. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Güney Fransa’dakî Antibes’e çekildi, bol bol resim ve heykel yaptı. Heykellerinde gerçektekinden büyük nispetlerle çalışıyordu. 1946’da seramik işlerine, 1947-1950 yılları arasında da taş baskısına merak sardı.0

Picasso 1918’de Olga Koklova adında bir balerinle evlenmişti. İlk karısının ölümünden sonra, 1960’da bir modeliyle evlendi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir