Pınar Selek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Pınar Selek Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

1971 İstanbul doğumlu olan , Avukat Alp Selek’ in kızıdır. Orta öğrenimini Notre Dame De Sion Lisesi’ nde tamamlamıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünden ‘Babiali’den İkitelli’ye, Mürekkep Kokusu’ndan Plazalara’ başlıklı tezi ile birincilikle mezun olmuş aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır. Ayrıca Fransa’daki Sophiantipolis UDEL Üniversitesi’nde ekonomi- politika dersleri almıştır.

Üniversite yıllarında sokak çocukları, seks işçileri, transeksüeller, Romanlar ve eşcinsellere ilişkin çalışmalarıyla dikkati çekmiştir. Amargi Kadın Dayanışma Kooperatifi kurucularından olan Selek, barış mücadelesi, antimilitarizm, insan haklarıyla ilgili çalışan birçok STK ve harekete destek vermekte ve Amargi Feminist Teori Dergisi editörlüğünü yapmaktadır.

’ in EZLN Zapatist hareketin bildirileri ve Marcos’ un mektuplarından oluşan ‘Ya Basta! Artık Yeter’ adlı çeviri/ derleme çalışması,Ülker Sokak’ ta travesti ve transseksüellerin dışlanmasını konu alan ‘Maskeler’,‘Süvariler’, ‘Gacılar’ adlı araştırması, Barış mücadelesinin ve sol muhalefetin yaşadığı sorunların ele alındığı ‘Barışamadık’  gibi yayınları büyük yankı uyandırmıştır.

2008’de İletişim Yayınları’ndan çıkan ve erkekliğin iktidar aracı olarak oluşumunda askerlik hizmetinin rolünü inceleyen ‘Sürüne Sürüne Erkek Olmak’ kitabı ‘Zum Mann Gehätschelt, Zum Mann Gedrillt’ başlığıyla 2010’da Orlanda Yayınevi tarafından Almanca çevirisi yapılarak yayımlanmıştır. Pen Dünya Yazarlar Birliği’nin bursuyla, Almanya’da kitap çalışmalarını sürdürmekte olan Pınar Selek, halen Strasbourg Üniversitesi’nde ‘Sciences Politiques’ alanında doktora çalışmasını sürdürmektedir.

YARGI SÜRECİ

11 Temmuz 1998’de Emniyet Müdürlüğü’nce gözaltına alınan Pınar Selek, terör suçu şüphesi ile gözaltına alındı. Söz konusu dönemde PKK adına propaganda yapmak iddiasıyla tutuklandı.

9 Temmuz 1998’de yaşanan Mısır Çarşısı’nı bombaladığı gerekçesiyle Abdülmecit Öztürk ile birlikte yargılanmaya başladı.

22 Aralık 2000’de tahliye olan Selek, 2006 yılında beraat etti.

Bu karar Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 17 Nisan 2007 tarihinde ‘hüküm kurulmadığı’ gerekçesiyle bozuldu.

Yeniden yapılan yargılama sonucunda, 23 Mayıs 2008’de İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, eski kararını tekrarladı ve Selek ikinci kez beraat etti.

Yargıtay Başsavcısı, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin beraat kararının bozulması kararına karşı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda itiraz ederek, beraat kararının onanmasını istedi.

9 Şubat 2010’da Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) 17’ye karşı 6 oyla, Yargıtay Başsavcısı’nın itirazını reddederek Pınar Selek için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir