Prof. Dr. Abdul Ahat Andican Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Prof. Dr. Abdul Ahat Andican Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültenin Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında akademik kariyer yaptı ve profesör oldu.
1980’li yıllardan başlayarak Sovyetler Birliği, Türk dış politikası ve Türk Dünyası ile ilgili çalışmalar yaptı. Bu alanda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevlerinde bulundu, dergi çıkardı, makaleler yayınladı ve siyasi kadrolara danışmanlık yaptı.
1995 Genel Seçimleri’nde Anavatan Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi. 55. Hükümette Türk Cumhuriyetleri ve Türk Topluluklarından sorumlu Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü görevine getirildi. 1999 Genel seçimlerinde yeniden İstanbul Milletvekili seçilen Andican, TBMM Milli Eğitim Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu. 2000-2002 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde Türkiye’yi temsil etti.
Okan Üniversitesi mütevelli heyet üyesidir.
Türk Dünyası ve Türk dış politikası ile ilgili olarak Değişim Sürecinde Türk Dünyası (1996), Cedidizmden Bağımsızlığa Hariçte Türkistan Mücadelesi (2003) ve Osmanlı’dan Günümüze Türkiye ve Orta Asya (2009) isimli kitapları vardır. Andican evli ve 2 çocuk babasıdır.

7 Haziran Milliyetçi Hareket Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır.

Kaynakça: tgrthaber

Bir Yorum Yazın