Prof.Dr.Necmettin Ünal kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Prof.Dr.Necmettin Ünal kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. , Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olmuştur.

Necmettin Ünal, 1961 yılında Elazığ’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Necmettin Ünal’dır. 1975 – 1978 yılları arasında Bursa Erkek Lisesinde okudu. 1978 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu. Doktor olarak mezuniyeti sonrasında iki buçuk sene kadar Turhal’da hükümet tabipliği yaptı.

aslennereli.com

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 1987 – 1993 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında anestezi asistanlığı yaptı. Bu süreç içinde dokuz aylık bir periyot için Hollanda‘da Rotherdam Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümünde araştırmalarda bulundu. Aynı yerde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında uzman doktor olarak 1993 – 1998 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Uzman olduktan kısa bir süre sonra yine Rotherdam’a gitti. Bir süre daha orada çalıştı, araştırmalarını tamamladı. Döndükten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Kliniğinde, değişik yerlerinde çalıştı. Ama ağırlıklı olarak reanimasyonda çalıştı. Doçentliğini aldıktan sonra tamamen yoğun bakımda çalışmaya başladı. O gün bugündür akademik hayatı ağırlıklı olarak yoğun bakımda geçiyor.

2003 yılında Ankara Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Anabilim Dalında Profesör olarak çalışmaya başladı.

Avrupa Yoğun Bakım Diplomasının Türkiye’deki birkaç jüri üyesinden birisidir. Avrupa yoğun bakımındaki, değişik yoğun bakım derneklerindeki değişik alt gurupların, mekanik ventilasyon benzeri alt gurupların aktif üyesi konumundadır. Avrupa’da yoğun bakım eğitiminin standardizasyonu konusunda yürütülmekte olan ve Avrupa topluluğunun da tamamen desteklediği eğitim programının Türkiye koordinatörü ve orada aktif üyedir.

Yurt içi ve yurt dışı dergilerde yayımlanmış 80-90 civarında makalesi vardır.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 22 Ekim 2019 tarihinde sepsis ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar nedeni ile “Global Sepsis Alliance” Dünya Ödülü verildi.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Necmettin Ünal, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin‘de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu’nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş

Üye Olduğu kuruluşlar :
2014 – Turkish Intensive Care Society Başkanı (Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı)
Avrupa Yoğun Bakım Derneğinin konsül üyesidir.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir