Pyotr Ilyiç Çaykovski Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Pyotr Ilyiç Çaykovski Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında


Pyotr Ilyiç ÇaykovskiPyotr Ilyiç (1840-1893)

En ünlü Rus Bestecilerden biridir. Batı müziğinin etkisi altında çalışmış, bu alanda çok değerli eserler vermiştir.

Rusya’nın Vatkinsk şehrinde bir maden mühendisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi Fransızdı. İlk müzik derslerini ondan aldı. Petersburg Hukuk Okulu’nu bitirerek 19 yaşında Adalet Bakanlığında memurluğa başladı. Müziği de bırakmamıştı. 1862’de Petersburg Konservatuvarına girdi, Anton Rubinştayn’ın öğrencisi olarak çalıştı. 1860’da kurulan Moskova Konservatuvarına müdür oldu. Bir çok arasında, ilk operası olan “Voyvoda” yı bu sırada yazdı. İlk defa 1869’da temsil edilen bu opera büyük bir başarı kazanamadı.

Çaykovski o sıralarda ileri Rus müziği cereyanının başında bulunan Balakirev, Rimski-Korsakov gibi bestecilerle tanışmıştı. Onların etkisiyle daha başarılı eserler verdi. 1877’de yazmaya başladığı “Yevgeniy Onyegin” operası sırasında Çaykovski’nin en tanınmış eseri olarak ün kazandı.

Çaykovski 1891’de Amerika’ya bir konser gezisi yaparak New York, Baltimore ve Philadelphia’da eserleri idare etti, vatanına döndüğünde büyük eseri “Altıncı Senfoni” si üzerinde çalışmaya koyuldu. Tamamladıktan kısa süre sonra yakalandığı veba hastalığı sonucunda Petersburg’da öldü.

Çaykovski, Rus müziğinin, Batı etkisinde Doğu renklerini bütün zarafet ve inceliğiyle belirtebilmiş mümtaz bir temsilcidir. Bununla beraber bestekarlıkta Alman ekolünü takip etmiş ve bu yüzden yurdunun milli kaynaklarına tamamen eğilmemiş olması zaman zaman eleştirilmişti. Fakat üstün değere sahip verimi inkar edilememiştir. Orkestra eserlerinde çok parlak buluşları, derin ve içli bir ruhun yankısı olan melodileri ona sanat tarihinde seçkin bir yer sağlamıştır. Ayrıca operalarıyla romantik sahne müziğine güzel örnekler katmıştır.

Başlıca eserleri şunlardır: 6 senfoni (en tanınmışları 4’üncü, 5’inci ve Pathetique adıyla meşhur 6. senfonu), uvertürler : Romeo Juliet (1859), Francesca da Rimini (1876), Hamlet (1888), İtalyan Kapriçyosu (1880), 3 piyano ve 1 keman konçertosu, 10 opera (en tanınmışları Yevgeniy Onyegin, Piko ve Dama)
Bale süitleri: Ormanda Uyuyan Güzel, Fındıkkıran, Kuğu Gölü)

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir