Quintus Horatius Flaccus Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Quintus Horatius Flaccus Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Quintus Horatius Flaccus; (M.Ö. 65 – M.Ö. 8)

Romalılar’ın en ünlü şair ve hicivcilerinden biridir. Venusia’da doğdu. Babası köleyken sonradan hürriyetini kazanmıştı. Çalışkanlığı, zekâsı sayesinde kısa zamanda mali durumunu düzeltmiş, oğlunu da o devrin şartlarına görecen iyi şekilde yetiştirmek imkânlarını bulmuştu. Horatius 18 yaşındayken Atina’ya gitti, iki yıl kaldı, ünlü filozoflardan ders alarak felsefe bilgisini artırdı,

Horatius, devrinin tanınmış Romalı şair ve filozofu Vergilius’la da arkadaş olmuştu. Vergilius onu Maecenas adındaki zengin asilzadeyle tanıştırdı. Maecenas, sanatçıları korudu. Horatius’u da himayesi altına aldı. Şair M. O. 35 yılında “Hicivler” adındaki kitabının ilk cildini yayınladı. Altı yıl sonra eserin ikinci cildi de yayınlandı. Maecenas, Horatius’a Sabina Dağı’nda güzel bir malikâne hediye etti. Şair, tabiatı çok seviyordu. Bu sakin yerde tabiatla baş başa kalmak fırsatını bulmuştu. Yazdığı şiirlerle de hudutsuz tabiat sevgisini ölümsüzleştirmiştir.

Horatius’un makaleleri de çok beğenilmekle beraber asıl lirik şiirleriyle ün salmıştır. Bugün, 121 lirik şiiri, 41 manzum makalesi bilinmektedir. Şiirlerindeki kendi tarifine göre, şair derbeder, dalgın bir insandı. Şehvet hırsı herşeyin üstünde geliyordu, fakat şair bu halinden hiç şikâyetçi değildi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir