Rachel Carson Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Rachel Carson Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Doğum tarihi:27 Mayıs 1907, Springdale, Pennsylvania, ABD
Ölümü: 14 Nisan 1964 (56 yaşında) Silver Spring, Maryland, ABD’de.
Uyruğu: Amerikan

Rachel Luis Carson, bir Amerikan deniz biyoloğu, yazar ve koruma uzmanıydı. Silent Spring gibi yazıları ve küresel çevre hareketini ilerletmesiyle tanındı.

Rachel, 27 Mayıs 1907’de Allegheny Nehri’nin yanındaki Springdale, Pennsylvania’nın yanındaki, küçük bir aile çiftliğinde doğdu.

Sekiz yaşındayken hikaye yazmaya başladı. İlk hikayesini on bir yaşında yayınlandı. İlk hikayeleri St. Nicholas dergisinde yayınlandı; Bu dergiyi ve diğer romanları okumaktan zevk alırdı. Carson, Springdale’in küçük okuluna 10. sınıfa kadar devam etti. Daha sonra lise öğrenimini 1925’te birincilikle mezun olduğu Parnassus, Pennsylvania’da tamamladı.

Pennsylvania Kolejinde (şimdi Chatham Üniversitesi), Carson biyolojiden önce İngilizce eğitimi almıştır. Her ne kadar John Hopkins Üniversitesi’nde mezun olmaya hak kazanmış olsa da, Rachel mali zorluklar nedeniyle Pennsylvania Koleji’nde kaldı. Daha sonra 1929’da mezun oldu. Deniz Biyolojisi Laboratuarı’nda bir yaz kursunun ardından John Hopkins’te zooloji ve genetik eğitimi almaya devam etti. 1932’de yüksek lisans derecesini zoolojide yaptı.

1936’da Rachel, Su Ürünleri Bürosu tarafından genç su biyoloğu olarak işe alındı. Görevi balık popülasyonunu analiz etmek ve raporlamaktı. Ayrıca halk için broşürler hazırladı. Araştırmaları ile ilgili, The Baltimore Sun ve diğer gazeteler için de yazılar yazdı.

Doğal kaynakların korunması ve diğer bilimsel makalelerin düzenlenmesi üzerine broşürler yazdı. Ancak boş zamanlarında hükümet araştırmalarını lirik düzyazıya çevirdi.

1952’de, okyanus üzerine ödüllü kitabı, “The Sea around Us” Çevremizdeki Deniz’i yayınladı. Daha sonra 1955’te “The Edge of the Sea”, Deniz Kenarı’nı yayınladı. Bu iki kitap okyanusun biyografisiydi ve Carson’u ünlü bir doğa bilimcisi ve bilim yazarı yaptılar. 1952’de, zamanını yazı yazmaya ayırmak için görevinden istifa etti.

Yaşayan dünyanın güzelliklerini insanlara öğretmek için başka birçok makale yazdı. 1956’da 1957’de Help Your Child Wonder ve Our Ever-Changing Shore’u yayınladı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Carson, sentetik kimyasal böcek ilaçlarının pervasızca kullanılmasından rahatsız oldu. Pestisitlerin uzun vadeli etkileri ve yanlış kullanımları konusunda insanları uyarmak üzerine çalışmalara başladı. 1962’de Silent Spring adlı kitabında, tarım bilimcilerin ve hükümetin faaliyetlerine ve uygulamalarına meydan okudu. Halkın doğal dünyayı görme biçiminde bir değişiklik çağrısında bulundu.

Yakalandığı meme kanseri ve tedavi süreci Carson’ı çok zayıflattı. 1964 yılının Ocak ayında, bir solunum virüsü ile hasta oldu. Durumu kötüleşti ve aynı yılın Şubat ayında, doktorlar radyasyon tedavilerinin ciddi anemiye neden olduğunu keşfettiler. Mart ayında, kanseri karaciğerine sıçradı. daha sonra 14 Nisan 1964’te Silver Spring, Maryland’deki evinde kalp krizinden öldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir