Rahibe Teresa Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Rahibe Teresa Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; 1910’da Skopje’de (Makedonya) doğdu. 1997’de, 87 yaşında öldü.

Rahibe Teresa, hayatını, yoksullara ve ölümcül hastalara adamış bir hemşireydi. En çok Kalküta’daki (Hindistan) sokak çocuklarıyla ilgili yaptığı çalışmalarla adını duyurmuştu.

Agnes Gonxha Bojaxhiu 12 yaşında rahibe olmuş ve Teresa adını almıştır. 1928’de Kalküta’da (Hindistan) bir manastırda ders vermek için bölgeye gönderilmiştir. Birkaç yıl sonra Tanrı’nın kendisinden şehirdeki yoksullara yardım etmesini istediği hissine kapılmıştır. 1948’de Roma Katolik manastırı yöneticilerinden izin istemiş ve iki yıl sonra bu isteği kabul edilmiştir.

Bu süre içinde hemşirelik okumuş ve cebindeki birkaç rupiyle Kalküta’ya gitmiştir. Orada beş evsiz çocuğu bir araya toplayarak onları bir arkadaşının evine yerleştirmiştir. Zamanla çocukların sayısı artmış ve eski okulundan arkadaşları yardımına gelmeye başlamışlardır. 1950’de kilise, Yardım Misyonerleri Cemaati kurmasına izin verdi. Kalküta’da ölmekte olanlar için bir ev ve cüzamlılara yardım için Shangi Nagar adında (Barış Kasabası) bir bakımevi açtı.

Rahibe Teresa tüm dünyada yetimler için 60 okul ve sokakta yaşayan insanlar için evler açmıştır. Bu evler ve kuruluşlar, insanların bağışlarıyla kurulmuştur.

1963’te Hindistan hükümeti, Hintlilere yardımları nedeniyle ona Padmashri unvanını vermişlerdir.

1979’da Nobel Barış ödülü’nü, dünyadaki tüm yoksullar adına kabul etmiştir. 1997 yılında hastalanıp ölene kadar tüm zamanını insanlara yardım ederek geçiriyordu.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir