Recep Peker Kimdir

Recep Peker Kimdir

Eski başbakanlardan Recep Peker

Tanınmış devlet adamlarımızdan ve başbakanlarımızdandır. 5 Şubat 1889 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1 Nisan 1950 tarihinde yine İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

1907′ de Harbiye’den, 1919′ da da Harp Akademisi’nden kurmay subay olarak mezun oldu. Ertesi yıl da kurmay binbaşı rütbesiyle Milli Mücadele’ye katıldı. Bu arada özellikle Gaziantep’in kurtarılmasında büyük hizmetler gördü. 1923’te milletvekili seçildi. Bir süre de Büyük Millet Meclisi başkatipliğinde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi genel sekreteri olarak çalışan Recep Peker aynı zamanda Hakimiyeti Milliye gazetesini de idare ediyordu. Milli Müdafaa, Nafıa, Dahiliye bakanlıklarında bulunduktan sonra 1935-1942 yılları arasında Ankara ve İstanbul Üniversiteleri’nde İnkılap Tarihi dersleri verdi.

Sekizinci Büyük Millet Meclisi’ne İstanbul milletvekili seçildi. 5 Ağustos 1946’dan 10 eylül 1947’ye kadar başbakanlık yaptı. Çok partili döneme Recep Peker’in başbakanlığı sırasında girilmiştir. İlk seçimler onun başbakan olarak bulunduğu sırada yapıldı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir