Aslen Nereli

Refik Saydam Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Dr. Refik Saydam ( 8 Eylül 1881, İstanbul – 8 Temmuz 1942, İstanbul)

Eski başkabanlardan, tanınmış devlet adamlarımızdandır. İstanbul’da doğdu. Yağ tüccarı Ulu Ahmet Efendi’nin oğludur. 1892’de Fatih Askerî Rüştiyesi’nde, Çengelköy Askerî Tıbbiyesi’ nde okudu, 1905’te doktor yüzbaşı olarak okulu bitirdi. Stajını yaptıktan sonra 1910′ da Almanya’ya gönderildi. Berlin’de Askerî Tıp Akademisi’nde kurs gördü, sonra Brandenburg askerî sahra sıhhî tesislerinde, Spandau’da bulunarak bilgisini artırdı.

Balkan Savaşı’nın çıkması üzerine yurda dönen Refik Saydam seyyar askeri hastahanelerle birlikte cephelerde bulundu. Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yıl Sahra Sıhhiye Genel Müfettişliği vekili bulunuyordu Savaş sonuna kadar bu görevde kaldı,

19 Mayıs 1919’da Atatürk’le birlikte Samsun’a gidip Kurtuluş Savaşı’na katılan Dr. Refik Saydam ilk Türkiye Büyük Millet Meclisine Beyazıt (Doğu Beyazıt) milletvekili olarak katıldı, sonra Millî Savunma Bakanlığı Sıhhiye dairesi başkanı oldu. Daha sonra, değişik aralarla, beş kere Sağlık Bakanlığı etti. Atatürk’ün ölümü üzerine İçişleri Bakanı ve C.H.P. genel sekreteri olan Dr. Refik Saydam 1939′ da Başbakan oldu. İkinci Dünya Savaşı’nın ilk günlerinde Türkiye’nin başbakanı bulunan Dr. Refik Saydam geniş görüşlü, teşkilâtçı bir devlet adamıydı.

kaynak:nkfu

Exit mobile version