Rembrandt Van Rijn Hayatı

Rembrandt Van Rijn Hayatı

Rembrandt Van Rijn 1606 ile 1669 yılları arasında yaşamış Hollandalı ünlü bir ressam, dünya resim tarihinin en büyük sanatçılarından biridir. Leyde’de bir yel değirmeni sahibinin oğlu olarak dünyaya geldi. Daha küçük yaşta resme merak sarmıştı. Okulda öğrencilerin, öğretmenlerin resimlerini yapar, bu yüzden de sık sık ceza alırdı. Babası, işlere göz kulak olsun diye değirmene yolladıkça o değirmenin resmini yapıyordu.

Rembrandt 14 yaşındayken okulu bıraktı. Onu bir ressamın yanına verdiler. Bir süre sonra Amsterdam’a gitti ve usta ressamlarla çalıştı. Bu devrede daha çok gravür üzerinde çalışarak ışık-gölge bilgisini artırdı. Amsterdam Cerrahlar Loncası’na bağlı operatörler ona portrelerini ısmarladılar. “Dr. Tulp’un Anatomi Dersi” adındaki ünlü tablo böylece meydana geldi. Daha sonra Avcılar Loncası da Rembrandt’a toplu bir sipariş verdi. Bu grup resmi “Gece Devriyesi” adı ile ün kazandı. Burada Rembrandt, yüzbaşı figüriyle ötekiler arasına hiçbir derece farkı koymadığı için hücumlara uğradı. Bundan sonra Rembrandt kendini daha çok portre resmine verdi. Bu arada karısı Hendrikje’yi model alarak «Bethsabée», “Banyodan Sonra” gibi tablolarını yarattı.

1658’de iflas ettiği için her şeyi haciz altına alındı. Evini değiştirdi. Kimsenin bilmediği bir kenar mahalleye, tavan arasına taşındı. Sefalet, ıstırap yılları başlamıştı. 1664′ te Hendrikje de ölünce Rembrandt iyice yıkıldı. Daha fakir bir yere taşındı. Bu devreden mükemmel bir şaheser kaldı: Kendi portresi. Istırabı bu kadar iyi ifade eden bir resim daha yapılamamıştır derler.

Rembrandt’ın sanatı, üslup, ifade bakımından kendisinden sonra gelen bütün ressamları çok etkilemiştir. Işık-gölgeyi ustaca kullanan, renksiz bir görünüş içinde son derece ayrıntılı renklere yer veren ruh hallerinin anlatımında erişilemez başarıya ulaşan bir sanatçıdır. Konularını ya din hikayelerinden ya da yaşanan devrin günlük hayatından seçmiştir. Hollanda dışında, Rembrandt’ın eserleri en çok Paris, Dresden, Londra, Münih, Berlin, Viyana ve Leningrad müzelerinde bulunmaktadır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir