René-Louis Baire Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

René-Louis Baire Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(d. 21 Ocak 1874, Paris – ö. 5 Temmuz 1932, Chambery, Fransa), irrasyonel sayılar konusundaki incelemeleriyle ve süreklilik kavramını üst ve alt yarı süreklilik olarak ikiye ayırmasıyla Fransız matematik okulunu derinden etkileyen Fransız matematikçi.
René-Louis Baire
1895’te Yüksek Öğretmen Okulu’ndan (Ecole Normale Superieure) mezun oldu ve aynı yıl Nancy Lisesi’nde matematik öğretmenliğine başladı. Dört yıl sonra Yüksek Öğretmen Okulu’nda doktora çalışmasını tamamladı. Gerçek değişkenli fonksiyonlar kuramı üzerine yazdığı teziyle sınırlı ve sürekli fonksiyonların karakteristik özelliği sorununun çözümünü sağladı ve gerçek değişkenli fonksiyonlar kuramının oluşturulmasına katkıda bulundu.

1902’de Montpellier Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Baire, üç yıl sonra Dijon Üniversitesi’ne geçti. Theorie des nombres irrationnels (1912; İrrasyonel Sayılar Kuramı) ve Leçons sur les theories generales de l’analyse (2 cilt, 1907-08; Genel Analiz Kuramları Üzerine Dersler) adlı iki yapıtı olan René-Louis Baire, Fransız Bilimler Akademisi üyesiydi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir