Reşat Nuri Güntekin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Reşat Nuri Güntekin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Reşat Nuri Güntekin (1889-1956) son yüzyıl Türk edebiyatının en ünlü roman, hikaye, tiyatro yazarlarındandır. Roman tekniğine, hikaye, piyes anlayışına büyük yenilikler getirmiştir.

Reşat Nuri GüntekinReşat Nuri Güntekin Üsküdar’da doğdu. Babası askeri doktor Nuri Bey’di. İlköğrenimine Çanakkale’de, bir mahalle okulunda başladı. Reşat Nuri Güntekin babasının işi icabı, çok yer değiştirdiğinden, bir yıl Galatasaray Lisesi’nde okuduktan sonra İzmir’deki Fransız Okulu’na girdi. Öğrenimini İstanbul Darülfünunu (Üniversitesi) Edebiyat Fakültesinde tamamladı. Sonra öğretmenlik hayatına atıldı. Bir yandan da tiyatroya ilgisi sebebi ile bu şekilde eserler yazmaya hazırlanıyordu. İlk eseri olan “Eski Ahbap” hikayesi 1917’de “Diken” dergisinde yayınlandı. 1918’de “Cemil Nimet” takma adı ile “Zaman” gazetesinde yayınlanan “Harabelerin Çiçeği” adlı ilk romanı çıktı. 1919’da da “Hayrettin Rüştü” takma adı ile “Hakiki Kahraman” adlı bir piyes yazdı.

O sırada, “İstanbul Kızı” adlı dört perdelik bir piyes daha yazmıştı. Bunu tiyatroya vermeden önce “Vakit” gazetesi sahibi Hakkı Tarık Us’a gösterdi. Hakkı Tarık Us piyesin mükemmel bir roman olacağını söyleyince, “Çalıkuşu” adı ile romana çevirdi. 1922’de gazetede yayınlanan “Çalıkuşu“, Reşat Nuri Güntekin’nin şöhretini birdenbire bütün ülkeye yaydı.

1924’te ressam Münif Fehim, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci ile işbirliği yaparak haftalık “Kelebek” adlı mizah dergisini kurdu. 1927’de Maarif Başmüfettişi oldu. Ondan sonraki hizmetleri hemen hep bu yolda devam etti. 1939’da Çanakkale’den milletvekili seçildi. Bir devre sonra siyasetten uzaklaştı. Unesco’da Türkiye temsilciliği, Paris öğrenci müfettişliği gibi görevlerde bulundu. Bir yandan da romanları, piyesleri yayınlanıyordu. Çeşitli gazete ve dergilerde imzalı veya takma adla ciddi, mizahi yazıları, makaleleri çıkıyordu. Bu makalelerden çoğu ne yazık ki, gazete ve dergi sütunlarında kalmıştır.

Reşat Nuri Güntekin, memurluk hayatından emekliye ayrıldıktan sonra, Levent’teki evine çekildi, özlediği sakin hayata kavuştu. Orada rahat rahat eserlerini hazırlarken yakalandığı kanserden kurtulamadı, gönderildiği Londra’da 7 Aralık 1956 günü öldü. Cenazesi uçakla İstanbul’a getirilip Karacaahmet’e gömüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir