Richard Byrd Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Richard Byrd Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Richard Byrd (1888-1957)

Amerikalı bir amiral, kaşif ve bilim adamıdır. Kuzey ve Güney kutuplarındaki keşifleriyle tanınmıştır.

Amerika’da Winchester’de doğdu. 1912’de Deniz Akademisinden mezun oldu. 1917’de havacılık konusunda kurs görerek, 1918’de pilot ehliyeti aldı. 1. Dünya Savaşı süresince Amerikan deniz ve hava üslerini idare etmek göreviyle Kanada’da bulundu.

Amiral Byrd, Kuzey Kutbu’na ilk uçuşunu 1926’da yaptı. Spitsbergen’den 9 Mayısta saat 12:50 de hareket ederek aynı gün saat 9:02 de kutba vardı. Havada bir kaç tur yaptıktan sonra kalktığı yere geri döndü.

Richard Byrd, ikinci tecrübesini Antartika’ya uçarak yaptı. 1928 Eylülünde Amerika’dan hareket etti, aralıkta Antartika’ya vardı. Burada Ross Denizi kıyısında Balina Körfezi’nde “Küçük Amerika” diye adlandırdığı bir kamp kurdu. Bir yandan Antartika’nın keşfi ile uğraşırken öte yandan da Güney Kutbuna tecrübe uçuşları yapıyordu. 1929 yılının 29 Kasımında saat 15:29 da Antartika’dan hareketle ertesi gün 13:14 de Güney Kutbuna vardı.

Amerika’ya dönüşünde Byrd’e, Kongrenin bir kararıyla Amiral rütbesi verildi. Byrd, bu rütbe ile emekliye ayrıldı.

Byrd 1933’de Antartika’ya ikinci seferini yaptı. Bu defa niyeti orada daha fazla kalıp bilimsel incelemeler yapmaktı. İşin tehlikesini düşünerek yanına hiç yardımcı almadı. Kutbun altı aylık kış gecesi süresince karlara gömülü küçük bir kulübede yaşadı, meteorolojiye ait incelemelerde bulundu. Mayıs ayında ısınmak için yaktığı gaz sobasının dumanlarını devamlı olarak teneffüs etmekten dolayı yavaş yavaş zehirlendiğini hissediyordu. Fakat onu kurtarmaya gelecek ekibin karşılaşabileceği tehlikeleri göz önünde bulunarak yardım istemedi. Bir süre sonra Thomas Poulter’in idaresinde tesadüfen oraya gelen bir meteoroloji heyeti Byrd’ü kurtardı.

1939-40’ta Amerika Birleşik Devletleri hükümeti Byrd’ü bir heyetle Antartika’ya gönderdi. Byrd, hiç durmadan gezmesine, keşif dağarcığına yeni bilgiler eklemesine rağmen bir türlü bu maceralı hayattan vazgeçip köşesine çekilemiyordu. İkinci Dünya Savaşından sonra bir kere daha Güney Kutbuna gitti. 1957’de kalp romatizmasından öldü. Byrd, yaptığı keşif yolculuklarıyla ilgili kitaplar da yazmış, coğrafi keşifler arşivine önemli eserler kazandırmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir