Richard Owen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Richard Owen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Richard Owen; (d. 20 Haziran 1804, Lancaster, Lancashire – ö. 18 Aralık 1892, Londra, İngiltere), hayvan fosilleri üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınan İngiliz anatomi ve paleontoloji bilginidir.

1824’te tıp öğrenimi için Edinburgh’a gitti. 1826’da İngiltere Kraliyet Cerrahlık Okulu’ na kabul edildi. Ünlü anatomi bilgini John Hunter’ın koleksiyonlarının yer aldığı bölümün yöneticiliğini üstlendi ve hekim olarak çalışmaya başladı. 1836’da Kraliyet Cerrahlık Okulu’nun Hunter Kürsüsü’nde profesör, 1837’de anatomi ve fizyoloji profesörü oldu. Hekimliği bıraktıktan sonra tümüyle araştırmalara yöneldi. 1856’da British Museum’da doğa bilimleri bölümlerinin yöneticiliğine getirildi. Daha çok South Kensing-ton’daki Doğa Tarihi Müzesi’nin geliştirilmesiyle uğraştı.

Owen’in ilk yayımlanmış çalışmaları arasında Kraliyet Cerrahlık Okulu Müzesi’ndeki karşılaştırmalı anatomi koleksiyonunun resimli ve açıklamalı katalogu (1833) yer alır. Bu koleksiyon sayesinde canlı ve fosil hayvanlara yönelik sayısız araştırmalarında kullandığı kapsamlı bir karşılaştırmalı anatomi bilgisi kazandı. Klasikler arasına giren Memoir on the Pearly Nautilus (1832; Notilus Üzerine İnceleme) dışındaki önemli yapıtları Odontography (1840-45; Odontografi), Lectures on Comparative Anatomy and Physiology of the Vertebrate Animals (1846; Omurgalıların Fizyolojisi ve Karşılaştırmalı Anatomisi Üzerine Dersler), A History of British Fossil Mammals and Birds (1846; Britanya’daki Fosil Memelilerin ve Kuşların Tarihi), A History of British Fossil Reptiles (1849-84; Britanya’daki Fosil Sürüngenlerin Tarihi) ve On the Anatomy of Vertebrates’tır (1866-68; Omurgalıların Anatomisi Üzerine).

Owen’in müztsine kazandırdığı ve 1863’te hakkında bir yapıt yayımladığı, bilinen en eski fosil kuş cinsi olan Archaeopteryx üzerine 1954’te yapılan yeni araştırmada, iskeleti düzenlerken sırt ve karın bölümlerini birbirine karıştırdığı ve kuşun en önemli iki özelliğini gözden kaçırdığı görüldü. Bu özellikler düz göğüs kemiğinden dolayı havada yalnızca süzülebilmesi ve kafatası yapısının sürüngenlerinkiyle büyük benzerlik taşımasıydı. Daha 1858’de anatomi konusundaki bazı görüşleri, özellikle de omurgalı kafatasının değişikliğe uğramış omurlardan oluştuğu görüşü İngiliz biyolog Thomas Huxley tarafından tümüyle çürütülen Owen’in kazandığı büyük ün, eleştirel ve nesnel bir değerlendirmeye açık gözükmektedir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir