Robert Koch Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Robert Koch Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Robert Koch (11 Aralık 1843 – 27 Mayıs 1910)

Verem mikrobunu bulan, bu sayede insanlığa büyük yararlıkları dokunan tanınmış Alman doktoru ve bakteriyologudur. Ayrıca koleranın da mikrobunu bulmuş, sıtma hastalığının tedavisi üzerinde çalışmış, öldürücü bir hastalık olan uyku hastalığının Robert Koch Afrika’da yaşayan çeçe sineklerinden geçtiğini keşfetmiştir. 1905’te Nobel Tıp Ödülünü kazanan Robert Koch, XX. yüzyılın en büyük tıp adamlarından biridir.

Robert Koch, Almanya’da Hanover şehrinin kasabalarından birinde doğdu. Babası madenciydi. Babasının müspet bilimlere karşı duyduğu sevgi Koch’a da geçmişti. Yalnız, Robert Koch küçük yaştan beri hekimliğe merak sarmıştı. Göttingen Üniversitesinde tıp okurken bir yandan da üniversitenin lâboratuvarında yardımcılık ediyordu. Üniversiteyi bitirdikten sonra Almanya’nın çeşitli şehirlerinde doktorluk yaparak hayatını kazandı. Bu arada bakteriyolojiye merak sarmıştı. Karısı onun bakteriyolojiye olan merakını fark edince, daha iyi çalışmasını sağlamak üzere, para biriktirmiş, Robert Koch’a bir mikroskop almıştı.

Robert Koch 1876’da şirpençe hastalığı üzerinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını yayınladı. Onun bu çalışmaları bakteriyolojiye karşı duyulan ilgiyi arttırdı. Robert Koch, 1880’de Alman Sağlık Komisyonu’na üye seçildi. Böylece kendi çalışmalarına da daha sistemli bir şekilde devam etmek imkânını elde etti.

Robert Koch 1882’de verem mikrobunu buldu. Bu basilleri mikroskop altında görebilmek çok sabır isteyen bir işti. Verem mikrobuna “Koch Basili” adı verildi.

Robert Koch 1883’de tanınmış doktor ve bilginlerle birlikte Mısır ve Hindistan’a gönderildi. Bu ülkelerde yaygın bir halde olan kolera hastalığının sebeplerini inceleyecekler, bir tedavi şekli bulmaya çalışacaklardı. Robert Koch
bu hastalığın da mikrobunu buldu. Daha sonra Berlin Üniversitesi’ne profesör oldu.

Robert Koch 1896-1906 yılları arasında Afrika’ya yaptığı birkaç seyahat sırasında uyku hastalığı ve sıtma üzerinde incelemelerde bulundu. Bu arada uyku hastalığının çeçe denilen sineklerin ısırması sonucunda ortaya çıktığını buldu. Bundan dolayı, 1905’te Nobel Tıp Ödülü’nü kazandı. Ömrünün sonusunda kadar tıp konusunda çeşitli eserler hazırladı. 1910’da kalp rahatsızlığından ölen Robert Koch, kendi isteği üzerine mumyalanıp Baden-Baden’e gömüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir