Robert Moog Kimdir

Robert Moog Kimdir

Moog Müzik isimli şirketin kurucusu, elektronik müzüğin babası kabul edilen Amerikalı müzisyen ve elektronik tasarımcısıdır. Tam adı Arthur Robert “Bob” Moog’dur. 23 Mayıs 1934 ile 21 Ağustos 2005 tarihleri arasında yaşamıştır.

Robert Moog’un MiniMoog Model D, Minimoog Voyager, Little Phatty, Moog Taurus Bas Pedalları, Moog Minyatür, Animoog IOS Uygulaması ve Moogerfooger efekt pedalları gibi yenlikçi elektronik müziğe büyük katkıları olan ve kendisini efsaneleştiren çalışmaları bulunmaktadır.

New York doğumlu olan Robert Moog 1952 yılında New York Bronx Lisesinden mezun oldu. 1957 yılında ise Columbia Üniversitesinden Elektrrik Mühendisi olarak mezun oldu. DOktorasını ise Cornell üiverstesinde fizik mühendisliği üzerine tamamladı.

Moog MusicRobert Moog 1970 yılında Grammy ömür bpyu başarı ödülünü aldı. Birçok üniversiteden fahri doktora ünvanı olan Robert Moog hayatında iki kere evlenmiştir. 3 kızı ve 5 torunu bulunmaktadır.

Robert Moog’a 28 Nisan 2005 tarihinde beyin tümörü teşhisi konmuştur. Yaklaşık olarak dört ay sonra ise yani 21 Ağustos 2005 tarihinde 71 yaşında iken hayatını kaybetmmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir