Roger Bacon Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Roger Bacon Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Roger Bacon (1214, Ilchester, Birleşik Krallık – 1292, Oxford, Birleşik Krallık)

Ünlü bir İngiliz rahibi ve filozofudur, Gözlemin ve deneyin bilimin temeli olduğunu düşünerek birçok araştırmalar yapmış, bu arada büyüteci icat etmişti. Oxford Üniversitesi’nde okumuş, Paris Universitesi’nde ilâhiyat doktorası yapmıştır.

Devrinin din ve bilim adamlarından çok ileri görüşlü olan Roger Bacon, aynı zamanda fizik, kimya ve astronomi konuları ile de ilgilenmiştir. Yazdığı yazılarda, gemilerin, gelecekte bir kişinin yönetmesiyle gidebileceğini, arabaların at koşulmadan büyük bir hızla yürüyebileceğini, insanların, kullandıkları kanatlı makinelerle uçabileceklerini anlatmıştır.

Çok kere yazıları ve öğretimi din ileri gelenlerince yasak edilmişti, nihayet «Şeytanla işbirliği yapıyor» diye hapis cezasına çarptırıldı.

Bacon, IV. Clenlent’in papalığı devrinde, bir müddet için de olsa, papanın ileri fikirli olması ve cesaret vermesi sayesinde, düşüncelerini bir kitapta toplamak fırsatını buldu. AAeslektaşlarının kıskançlığına, araçların yetersizliğine rağmen Bacon, on sekiz ayda üç büyük eser yayınladı. Bunlar, «Opus Majus», «Opus Minus» ve «Opus Tertium» dur.

Papa Clement’in ölümünden sonra Roger Bacon, onu çekemeyenler tarafından Paris’e gönderilip hapsedildi. On yıl kadar orada kaldıktan sonra, bazı İngiliz asillerinin yardımı ile affedildi, Oxford’a dönmesine müsaade edildi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir