Romanos Lekapenos (I. Romanos) Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Romanos Lekapenos (I. Romanos) Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bizans imparatorudur. Doğum tarihi bilinmemekle birlikte 948 yılında İstanbul’da öldüğü bilinmektedir. Hükümdarlık dönemi: 920-944.

Bizans Ordusu’nda yükselerek donanma komutanı oldu. VI. Leon’un (886-912) ölümünden sonra yerine geçen kardeşi Alexandros’un (912-913) kısa saltanatından sonra onun yerine geçen kendi oğlu VII. Konstantinos (913-959) henüz yedi yaşında olduğu için bir naiblik heyeti oluşturdu. Ordu Romanos Lekapenos’tan yönetime gelmesini istedi. Romanos, naipliği üstlendi, 920’de de ortak imparator oldu.

Romanos üç oğlunu imparatorluğa ortak yaptıktan sonra, gerçek imparator VII. Konstantinos’u zamanla arka plana attı. Doğuya yöneldi. Komutanı Ioannes Kurkuas 934’te Malatya’yı Abbasilerin elinden aldı. Ancak Kurkuas, 938’de Hamdani Emiri Seyfüddevle’ye Fırat boylarında yenildi. Hamdaniler Armenia’ya girdi. Seyfüddevle, 930’da Koloneia’ya (Şebinkarahisar) kadar ilerlediyse de iç karışıklıklar nedeniyle yurduna dönmek zorunda kaldı. 941’de Ruslar Boğaziçi’nin Anadolu yakasını yıkıma uğratınca Kurkuas buraya yöneldi ve Rusları yenilgiye uğrattı.

944’te Tuna Irmağı’nın ağzında görünen bir Rus Ordusu antlaşmayla durduruldu. Boğaz’da Rusları yendikten sonra Kurkuas, yeniden doğuya gitti ve birçok kenti yeniden Bizans topraklarına kattı (943). Bizans gücünün yeniden doruğa çıktığı I. Romanos’un son yıllarında, iki oğlu bir darbe yaparak babalarını Kınalıada’ya hapsettiler, bir keşiş olarak yalnızlık içinde burada öldü (15 Haziran 948).

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir