Romen Diyojen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Romen Diyojen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bizans imparatorudur. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. 1072 yılında İstanbul’da ölmüştür. Hükümdarlık dönemi: 1068-1071.

Ordu kademelerinde yükselerek kendini kanıtladı. X. Konstantinos’un (1059-1067) ölümünden sonra geride kalan üç oğlunun çocuk yaşta olmaları nedeniyle naipliği ele alan İmparatoriçe Eudokia, Romen Diyojen ile evlenerek imparator olmasını sağladı.

IV. Romanos Bizans Ordusu’na fazla güvenmediğinden, Peçenekler, Normanlar ve Franklardan ücretli askerlerle orduyu güçlendirdi ve doğuya hareket etti. 1068 ve 1069’da Selçuklulara karşı bazı başarılar kazandıysa da, 19 Ağustos 1071’de Alpaslan komutasındaki Selçuklu Ordusu ile yaptığı Malazgirt Savaşında büyük bir yenilgi aldı ve kendisi de tutsak düştüyse de bir süre sonra serbest bırakıldı.

Bu arada Bizans muhalefet cephesi Malazgirt yenilgisinin ardından onu imparatorluktan indirdiğini, yerine de VII. Mikhael’i (1071-1078) tahta geçirdiğini duyurdu. IV. Romanos (Romen Diyojen) özgürlüğüne kavuştuktan sonra İstanbul’a dönerken gözlerine mil çekilerek kör edildi. Yaraların etkisiyle hapsedildiği Kınalıada’da öldü.

Romen Diyojen Türklere Anadolu kapısını açan Malazgirt Savaşında Bizans ordularının başında olduğundan Türk tarihinde belki de en bilinen Bizans İmparatorudur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir