Rowan Atkinson Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Rowan Atkinson Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

6 Ocak Ocak 1955 Consett, County Durham İngiltere’de doğmuştur.

Üç kardeşin en küçüğü olan Rowan Atkinson’ın annesinin ismi Ella May babasının ismiyse Eric Atkinson’dur.

Oxford Üniversitesi Drama Derneği’nde skeçlerde oynamıştır. Yazar Richard Curtis ile karşılaşması kariyeri için önemli bir kilometretaşı olmuştur. Arkadaşı John Lloyd’un yapımını üstlendiği ve İngiltere’nin ITV (Independent Television/Bağımsız Televizyon) kanalında 1978’de yayına başlayan 9 Haberleri Değil ( Not the Nine O’Clock News ) dizisinde oynamıştır. 

Dizideki başarılarından sonra 1983’de Siyah Engerek ( The Black Adder ) sitcom’unda rol aldı.

Atkinson, kendisini dünyaya tanıtan Mr. Bean karakterini ilk kez 1988’de Thames Televizyonu’nda oynadı.

Film Kariyeri 

Atkinson’un film kariyeri ilk olarak 1983’de bir James Bond filmi olan Asla Asla Deme (Never Say Never Again) filminde başladı. Yine 1983’de başrolünü kendisinin üstlendiği Zamanında Ölü (Dead on Time) komedi filminde oynadı. 1994’te Dört Nikah Bir Cenaze (Four Wedding and a Funeral) filminde dünya çapında beğeni kazandı. Aynı yılda Aslan Kral animasyon filminde seslendirme yaptı.

İlk Mr. Bean filmi ise 1997’de Bean ismiyle beyaz perdeye aktarılmıştır. Bu film dünya çapında büyük yankı uyandırmıştır. Bu filmden sonra 2001’de Tabana Kuvvet (Rat Race) filminde rol almış, ardından 2002 yılında Scooby Doo filminde rol almıştır.

2003’te ise Aşk Her Yerde (Love Actually) ve bir James Bond parodisi olan Johnny English filmlerinde oynamıştır. 2005 yılında Hınzır Dadı (Keeping Mum) filminde rol aldı. Daha sonra Bean’ın Fransa’ya tatile giderken yaşadıklarını anlatan Mr. Bean Tatilde (Mr. Bean’s Holiday) filmini çekti.

Bu filminden sonra Atkinson, bir daha Mr. Bean filmi çekmeyeceğini açıkladı. Son filmi ise Johnny English’in devamı olan Johnny English Reborn’dur.

Ödülleri

Yılın BBC Kişilik için Variety Club Ödülü, 1980

BAFTA En İyi Işık Eğlence Performans, 1989

Oliver için Whatsonstage Ödülü, 2010

Oliver için Laurence Olivier Ödülü, (Ödül için aday seçilmiştir), 2010

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir