Rudolf Diesel Kimdir

Rudolf Diesel Kimdir

Rudolf DieselRudolf Diesel Alman mühendisi (Paris 1858 – Kuzey Denizi 1913). Gençlik yılları İngiltere’de geçti. Ausburg ve Münih’te öğrenim gördü. Bir süre asistanlığını yaptığı fizikçi Karl Linde’nin soğutma makinelerinde termodinamiğin uygulamalarını göstermek istedi. 1879’da bir İsviçre makine yapım firması olan Sulzar Kardeşler’e katıldı. Daha sonra Linde’nin makinelerinin üretildiği Baron Maurice de Hirsch’in firmasına geçti. 1892’de içten yanmalı makinelerle ilgili tasarımlarının patentini aldı. 1893’te yayımlanan Theorie und Konstruction Eines Rationellen Wörmemotor (Rasyonel Isı Motorunun Kuramları ve Tasarımı) kitabında yüksek duyarlıklı, içten yanmalı motorların kuramsal irdelemesini yaptı; çağdaşlarının eleştirilerini çektiyse de çalışmalarını sürdürdü ve sanayici Krupp ile birlikte Nürnberg’de ilk pratik motor gerçekleştirdi.

Kullanışlı olmayan kömür tozu yerine ağır petrol yağlarının havayla birlikte yanma hücresine püskürtülmesi yöntemine dayanan ve adını taşıyan bu motorlar büyük ilgi gördü ve geniş bir kullanım alanı buldu. Deniz kuvvetlerinin çağrılısı olarak İngiltere’ye giderken Manş Denizi’nde kayboldu.

Diesel (Dizel) Motoru Nasıl Çalışır
Yüksek basınçla sıkıştırılmış hava içine püskürtülen ağır ve ucuz yakıtlarla çalışan motor. İçten yanmalı motorlar sınıfına girerler. Enerji çevriminin yer aldığı silindirler, hava giriş ve çıkışım denetleyen supaplar, pistonlar, kam ve krank millerinden oluşur. 4 ve 2 zamanlı olmak üzere iki tip diesel motoru vardır.

Çalışma ilkesi: Pistonun silindirde sıkıştırarak ısıttığı hava içerisine püskürtülen yakıtın yanmasıyla oluşan enerjiyi mekanik enerjiye çevirmesine dayanır. Ucuz yakıttan yüksek yüzdeli verim sağlaması bu tip motorların hızla yayılmasına olanak sağladı. İlk örneği 1892’de Alman Rudolf Diesel’in gerçekleştirdiği diesel motoru, 1898’den sonra ABD ve Kanada’da üretilmeye başlandı. Önceleri geniş yer kaplaması özelliği yüzünden endüstride kullanılmaya başlanan dizel, sonra gemilerde, teknolojik gelişmelerle kara taşıtlarında da yaygınlaştı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir