Rudyard Kipling Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Rudyard Kipling Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Rudyard KiplingRudyard Kipling; (1865-1936)

Tanınmış İngiliz şair, romancı ve hikâyecisidir. İngiliz dilini büyük bir ustalıkla kullanmıştır. 1907’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır.

Kipling, Hindistan’ın Bombay şehrinde doğdu. Babası bir sanat okulunun müdürüydü. İlk beş yılını Bombay’ da geçiren Kipling, yerli dadısından gayet güzel Hintçe öğrenmişti. Ayrca, Hindistan’da yaşıyan hayvanlara dair çeşitli masallar, hikâyeler dinlenmişti. Beş yaşına bastığı zaman, İngiltere’ye okula gönderildi. Rudyard zayıf bir çocuktu. Annesinden, babasından uzak kalmak da onu çok üzmüştü, hastalandı. Babası gelip onu Fransa’ya götürdü, gezdirdi. Sonra gene İngiltere’ye döndüler. Rudyard Kipling, okula ancak 12 yaşında başlıyabildi. 17 yaşına bastığı zaman da gene Hindistan’a döndü. Babası Lahor müzesine müdür tâyin edilmişti. Rudyard Kipling «Lahor Sivil ve Askeri Gazetesi» nin yazı kadrosuna alındı, ilk şiir ve hikâyelerini bu gazetede yayınlamıştır.

Kipling, 1889’da Japonya – Amerika yolundan İngiltere’ye döndü, Londra’da yerleşti. Yolda Amerikalı bir genç kızla evlenmişti. 1891 ‘de «The Light That Failed» (Sönen Işık) adındaki romanını tamamladı. İnsanlığın ıstırabını gerçekçi bir üslûpla anlatan bu eser çok beğenildi. Karısiyle birlikte bir ara Amerika’da kaldıktan sonra İngiltere’ye döndü. 1901’de çalıştığı gazete adına Boer Savaşı’nı takip etmek üzere Afrika’ya gitti. Aynı yıl yayınlanan «Kim» adındaki romanı onu bütün dünyaya tanıttı. Bu eser, Hindistan’ın toplum hayatını, dini âdetlerini, özelliklerini, çeşitli törelerini büyük bir ustalıkla anlatır.

Kipling, Birinci Dünya Savaşı başladığı zaman siyasetle yakından ilgilendi. Kadınların seçim hakkına sahip olmalarını istemiyordu.

Siyasi davranışları yüzünden pek çok düşman kazandıysa da herkes onun yazarlıktaki ustalığını gene kabul ediyordu. Kipling, tek oğlunun savaşta ölmesine pek üzülmüştü. Savaşta ölenler için yazdığı bir şiir İngiltere’de ün saldı.

Kipling’in eserlerinde ilk göze çarpan özellik mizahla korku ve dehşeti birbirine büyük bir ustalıkla bağlamasıdır. Kipling’in okurları gülmek ve korku hislerini ayın anda duyar. Yazarın en güzel şiirleri «Seven Seas» (Yedi Deniz), «Five Nation» (Beş Millet), «The Years Between» (Aradaki Yıllar) «Songs For Youth» (Gençler İçin Şarkılar) adındaki kitaplarda toplanmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir