Saadet Oruç Kimdir?

Saadet Oruç Kimdir?

Star gazetesi yazarı  Karadeniz Ereğli’de 1972 yılında doğdu. Çocukluğu ve lise yılları doğup büyüdüğü memleketinde geçti. Karadeniz Ereğli Anadolu lisesini başarıyla tamamladıktan sonra,  2011 yılında Ecole Superieure Journalisme de Paris (Validation Acquis Experience-VAE) diploması aldı. Aynı bölümde 2016 yılında itibaren yazılı basın ve İnternet haberciliği üzerinde yüksek lisans çalışmaları başladı. 

Saadet Oruç, en sevdiği mesleğine 1995 yılında diplomasi muhabiri olarak başladı. “Turkish Daily News”, “Kanal 7” ve “BRT”de diplomasi muhabiri, 2002 – 2007 yılları arasında Doğan Haber Ajansı’nın Paris muhabiri olarak görev yaptı.

 2007 yılında “24 TV” Avrupa Temsilcisi oldu. “Star Gazetesi”nde haftalık yazıları ve röportajları yayınlandı. 2013 yılında “Star Gazetesi” dış haberler müdürü, 2014 yılında “24 TV”de moderatör oldu. Haydar Aliyev, Pervez Müşerref, Mesut Barzani, Celal Talabani, Raşid Gannuşi, Salih Müslim, Mahmud Abbas, Şimon Peres’le röportajları yayınlandı. Başlangıç düzeyinde Almanca ve Kürtçe, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Saadet Oruç, 2015 Kasım ayından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışman oldu. Star’daki yazılarına devam ediyor. 

Kaynakça: gazete oku

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir