Schubert Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Schubert Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Franz Schubert

(31 Ocak 1797, Alsergrund, Viyana, Avusturya – 19 Kasım 1828, Viyana, Avusturya)

Avusturya’nın yetiştirdiği en büyük bestecilerden biridir; özellikle «Lied» (şarkı) ları ile ün salmıştır. Schubert, Viyana yakınlarında Lichtenthal’de doğdu. Babası fakir bir öğretmendi. 19 çocuğundan 9’u küçük yaşta ölmüştü Franz Schubert, daha küçük yaşta müzik yeteneğini gösterdi. Çok küçükken keman çalmayı öğrendi. Babası, oğlundaki yeteneği sezince telaşa kapılmıştı. Yalnız, başka çıkar yol bulamayınca da onu saray korosuna yazdırdı. Schubert koroda şarkı söylerken, bir yandan da besteler yapmaya başlamıştı. Bir ara, babasının sözünü dinledi, öğretmenliğe başladı.

Schubert’e İlham Kaynağı Olan Aşk

Schubert, öğrencilerinden Theresa Grob adında bir kızı sevdi. Kızcağız, bu fakir öğretmenle evlenmeye razı olduysa da, üç yıldan fazla bekleyemedi, zengin bir fırıncıyla evlendi.

Schubert ise, gönlünde açılan yarayı «lied»ler (aşk şarkıları) besteleyerek kapatmaya, kendini avutmaya çalışıyordu. Arkadaşları ile Viyana’yı kahve kahve dolaşıyor, her birinin evi tavan aralarında, çatı katlarında olduğu için, oralarda toplanıyorlardı.

Schubert’in şarkıları yavaş yavaş tanınmaya, Viyana’yı sarmaya başlamıştı. Verimli bir besteciydi. Yalnız 1815 yılında 37 «lied», 2 senfoni, 4 sonat, 3 opera bestelemişti. Bu verimliliğe rağmen, Schubert, bir türlü gerektiği kadar para kazanıp hayatını düzene sokamıyordu; çünkü, hesapsız bir adamdı. Şarkılarını basan notacılar onu boyuna aldatıyorlardı.

Schubert 20 yaşındayken 6 senfoni bestelemiş bulunuyordu. Opera da bestelediyse de, ne zamanında, ne de ölümünden sonra bunları tanıtmak mümkün olmadı. Göthe’nin bir şiiri için yazdığı «lied» bile, ünlü şaire gönderdiği halde, okunmadan kalmıştı. Ancak bestecinin ölümünden çok sonra, Göthe eserinin bir konserde çalındığını fark ederek bestecisini tanımak istedi, öldüğünü öğrendi.

Schubert, 1823’te, 26 yaşındayken, ağır bir hastalığa yakalandı, Viyana şehir hastanesine yatırıldı. Hastaneden çıktıktan sonra da bir türlü iyileşemedi. Beethoven’in cenaze törenine katıldıktan, hatta bir meyhanede onun şerefine kadeh kaldırdıktan bir müddet sonra, 31 yaşında öldü.

Schubert son derece fakir olduğu için bütün bestelerini nota kağıtları üzerine yazamıyordu.

Lokantalarda listelerin arkasına, hatta peçetelere beste yazdığı olmuştur. Bu yüzden, eserlerinin pek çoğu da kaybolup gitmiştir.

Schubert’in son derece duygulu, hüzünlü bir üslubu vardır. «Bitmemiş Senfoni» diye anılan «Si minör Sekizinci Senfoni»si, «Ave Maria»sı en tanınmış eserleridir. Çok genç yaşta ölen bestecinin acıklı birçok romanlara, filimlere konu olmuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir