Sedat Ergin kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Sedat Ergin kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmenidir.

Sedat Ergin, 1957 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise eğitimini İstanbul’da Robert Kolej’de almıştır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Daha üniversite yıllarında iken 1975 yılında Türk Haberler Ajansı Dış Haberler Servisinde gazeteciliğe başladı.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

1976-78 yılları arasında Türk Haberler Ajansı’nın Ankara Bürosunda diplomasi, başbakanlık ve meclis muhabirliği yaptı. 1979-1987 yılları arasında ise, Cumhuriyet Gazetesi Ankara bürosunda diplomasi muhabiri olarak görev yaptı.

1987 yılında Hürriyet gazetesine geçerek, gazetenin Washington muhabirliğini üstlendi, 6 yıla yakın bir süre bu görevi yürüttü. 1 Mart 1993’te Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine geldi. 2005 yılına kadar 12 yıl bu görevi yaparken aynı zamanda gazetedeki köşesini yazarken, bir yandan da düzenli olarak CNN-Türk’te Ankara Kulisi programına katıldı.

17 Mart 2005 tarihinde Milliyet Gazetesi genel yayın yönetmenliği görevi ile Hürriyet gazetesinden ayrıldı. 2009 yılının Ekim ayında tekrar Hürriyet gazetesine geldi ve köşe yazılarına devam etti.

1997 yılında Refah-Yol hükümetinin çöküşünü anlatan ‘Fırtına Dosyası’ başlıklı yazı dizisiyle ve 2003 yılında 1 Mart tezkere krizine giden süreci anlattığı ‘Bizden Saklananlar’ dizisiyle iki defa Sedat Simavi basın ödülünü kazandı.

26 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı tarafından Hürriyet gazetesinin yeni genel yayın yönetmeni olarak Sedat Ergin’in adı açıklanmıştır.

Sedat Ergin, Canan Ergin ile evlidir.

Ödülleri :
1992 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü kazandı.
1997 – “Fırtına Dosyası” yazı dizisi ile Sedat Simavi basın ödülünü kazandı.
2003 – “Bizden Saklananlar” yazı dizisi ile Sedat Simavi basın ödülünü kazandı.
2003 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü kazandı.
2010 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü kazandı.

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir