Sefa Karahasan Kimdir?

Sefa Karahasan Kimdir?

… 1998’den beri gazeteci milletinin aktif üyesi. 1998’te muhabir olarak başladığı Milliyet gazetesinde Yazar-Temsilci olarak devam görev yapıyor. Karahasan, 1982 yılında Giresun-Bulancak’ta doğdu. Muhabirliğe lise eğitimi sırasında 1998’de MİL-HA’da (Milliyet Haber Ajansı) başladı. 1998 yılında bölge gazetesi Karadeniz’in Giresun Temsilciliği görevinde bulundu.

Karahasan, 2000 Ocak ayında MİL-HA’nın DHA (Doğan Haber Ajansı) ile birleşmesinden sonra DHA’da muhabirlik görevi yaptı. Karahasan, 2000 yılında eğitim için geldiği Kıbrıs’ta ise, sırasıyla; ART’de Muhabir-Kameraman, Genç TV’de Kameraman, Muhabir ve Haber Editörlüğü, Kanal T’de Haber Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Sefa Karahasan, Kıbrıs Türk halkının lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ve Kıbrıs’ın en köklü gazetesi Halkın Sesi’ni de 2 yıl boyunca Yazı İşleri Müdürü olarak yönetti. Star Kıbrıs gazetesinde de Genel Yayın Yönetmenliği görevi yaptı. Karahasan, Kıbrıs Genç TV‘de 2008-2010 arası siyaset programı yaptı.

Kıbrıs’ta hız kazanan çözüm görüşmeleri sırasında (2003) Milliyet Kıbrıs Temsilciliği görevine başlayan Karahasan, Milliyet’in yanında bir müddet Radikal’in de Kıbrıs Muhabirliği’ni yaptı. Karahasan’ın, Posta gazetesinde de haberleri yayınlandı. Sefa Karahasan, Milliyet Kıbrıs’ın da yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Milliyet, Karahasan döneminde tirajlarını yüzde 200, reklam gelirlerini de yüzde 100 artırdı. Karahasan, Kıbrıs’ta başta KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ada’daki yetkililer ile ilk röportaj yapan isim oldu.

KKTC‘de yılın enlerinin seçildiği 2008 yılında “Üstün Başarı ve Onur” ödülü alan Karahasan‘ın Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Kuzey Kıbrıs Basın Konseyi, Dış Basın Birliği, Basın-Sen ve Trabzon Gazeteciler Cemiyeti üyelikleri de bulunmaktadır. 

Kaynakça: gazete oku

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir