Selahattin Demirtaş Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Selahattin Demirtaş Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI SELAHATTİN DEMİRTAŞ

10 Nisan 1973’te Elazığ Palu’da doğdu. Babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye’dir.Kardeşi Nurettin ’da aktif siyasetçidir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2010 YILINDA BAŞKANLIK SEÇİMLERİNİ KAZANDI

Demirtaş Demokratik Toplum Partisi’nin kapatılmasından sonra kurulan Barış ve Demokrasi Partisi’nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Gültan Kışanak ile birlikte başkanlık seçimlerini kazandı. Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı; ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. 

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen , eşi öğretmen Başak Demirtaş evli ve iki çocuk babasıdır. Kızlarının adları Kürtçede “sevgili, aziz” anlamında “Delal’ ve “yürekten gelen’ anlamında “Dılda” dır.

2014 Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığının Halk tarafından belirleneceği seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden Cumhurbaşkanı adayı olmuştur.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir