Selçuk Tekay kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Selçuk Tekay kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Besteci, kemancı

“Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” isimli eserin sözleri Aşkın Tuna’ya bestesi ise ’a aittir. Selçuk Tekay, çok sayıda Güfte ve Bestesi bulunan keman virtüözüdür.

Selçuk Tekay, 1953 yılında Kars’ın ilçesi Kağızman’da doğmuştur. Selçuk Tekay, Vefa Lisesi ve Konsevatuvar eğitiminden sonra Emin Ongan, Feridun Darbaz, Teoman Önaldı gibi hocalardan istifade etmiştir.

aslennereli.com

100’e yakın albüm yönetmenliği yapan Tekay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Emel Sayın, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve daha birçok ünlü sanatçının gerek sahne, gerekse albüm çalışmalarını yönetmiştir. 1991 yılında vurgun adlı bestesiyle 1992’de “beraber yürüdük biz bu yollarda” 1993 yılında da “yorgunum dostlarım” adlı besteleriyle “Altın Kelebek Yılın Bestecisi Ödülü”nü almıştır.

Selçuk Tekay, kemanıyla çıktığı yolda, gerek birbirinden güzel besteleriyle, gerek yönetmen olarak pek çok başarılı ve kaliteli yapımda yer almıştır. Universal müzik kadrosunda şef olarak çalışmış olan Selçuk Tekay; Müzeyyen Senar, Emel Sayın, Adnan Şenses, Ahmet Özhan, Bülent Ersoy, Sibel Can, Ebru Gündeş gibi isimlerle çalışmalar yapmıştır.

Selçuk Tekay, 1991 yılında Elif Maner ile evlendi. Eşi Kasım 2011 tarihinde boşanma davası açtı.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir