Septimius Severus Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Septimius Severus Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Septimius SeverusSeptimius Severus, Roma imparatoru (Leptis Magna/Afrika 146-Eburucum/bugün York/İngiltere 211). Hükümdarlık dönemi: 193-211.

Afrikalı bir ailedendi. İmparator Commodus’un (180-192) öldürülmesinden sonra ortaya çıkan iktidar boşluğu sırasında kısa sürelerle arka arkaya Pertinax ve Julianus’un imparator valisi olan Septimius Severus, askerleri tarafından imparator ilan edildi. Aynı sırada Suriye valisi olan Pescennius Niger de askerleri tarafından imparator ilan edilmişti. Septimius Severus, Britanya Valisi Clodius Albinus’a sezarlık vererek yanına çekti. 9 Haziran 193’te Roma’ya geldi ve imparatorluğu Senato tarafından onaylandı. Niger’in üzerine yürümek için Roma’dan ayrıldı. İki ordu Nicaea (bugün İznik) yakınlarında karşılaştılar. Niger yenilgiye uğradı ve Antakya’ya kaçarken yakalanarak öldürüldü. Septimius Severus 194/195 kışını Suriye’de, 195/196 kışını da Mezopotamya’da geçirerek buralarda yönetsel düzenlemeler yaptıktan sonra Roma’ya dönüşe geçti.

Byzantium’u Niger’in yanında yer aldığı için yıkıma uğrattı. Doğuda bulunduğu sırada lejyonlarınca imparator ilan edilen Clodius Albinus ile Lugdunum (bugün Lyon) yakınlarında karşılaştı, Albinus yenilgiye uğradı ve intihar etti (197). Bu zaferin ardından imparatorlukta rakipsiz kaldı. Roma’ya döndükten sonra Niger ve Albinus’un yanında yer almış olan birçok kişiyi öldürttü. 197’nin sonlarında Mezopotamya’ya ulaştı ve Parthları ağır bir yenilgiye uğrattı. Nisibis’e geldiğinde yeni bir hanedan kurmak amacıyla oğlu Caracalla’yı kendine ortak imparator ilan etti. 199 yazında Parth Seferi sona erdi, Mezopotamya bir eyalet haline getirildi. Mısır’a gitti. Burada geçirdiği çiçek hastalığı iyileşince 201’de Mısır’dan ayrıldı. 202’de Roma’ya döndü. 203’te saltanatının onuncu yıldönümü nedeniyle Roma’da büyük şenlikler düzenlendi. 203’te Afrika’daki Tripolis Ayaklanmasını bastırmasının dışında 208’e kadar Roma’dan ayrılmadı.

202-208 arasındaki dönemde önemsiz bazı ayaklanmaların dışında Roma, dışta bir barış dönemi yaşadı. 208’de karışıklıklar içinde olan Britanya’ya bir sefer düzenledi. Yanına iki oğlu Septimius Geta’ya da ortak imparator ilan etti. Britanya’daki durumu düzene soktuktan sonra hasta ve yaşlı olan Septimius York’a geldi ve 211 başlarında burada öldü.

Septimius Severus 3. yüzyıl başındaki en önemli Roma imparatorudur. Atlı sınıfına büyük yetkiler tanıdı. Vergi sisteminde değişiklikler yaptı, hazineyi güçlendirdi. Roma Kenti’ni yeni yapılarla süsledi. Askerlerin ücretlerini artırarak ve evlenmelerine izin vererek orduyu kendisine bağladı. Emekli askerleri sivil görevlerde kullanarak sivil bürokrasinin zayıflamasına neden oldu. Suriyeli bir güneş rahibinin kızı olan eşi Julia Domna gerek Septimius’un döneminde, gerekse ondan sonra etkin rol oynayan bir imparatoriçe oldu. Ölümünden sonra yerine büyük oğlu Caracalla (211-217) geçti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir