Sergey Rahmaninov Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Sergey Rahmaninov Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

sergey rahmaninov (1 Nisan 1873 – 28 Mart 1943, Bevırli Hills, Kaliforniya, ABD)

Oldukça ünlü bir Rus bestecisidir. Asilzade bir aileden Novgorod’da doğdu, Amerika’da öldü. Bestelediği eserlerden kazandığı ün yanında, çağımızın en büyük piyano virtüozlarından biri olarak da tanınır.

Rahmaninov, Moskova Konservatuvarı’ndan yetişti. İlk eseri olan «Aleko» operasını 1893’te yazdı. Moskova’daki Büyük Tiyatro’nun müdürlüğünde bulunduğu sırada da, kendisine geniş bir ün sağlayan senfonileri ile piyano konçertolarını, senfonik şiirlerini besteledi.

XX. yüzyılın başında, çağının ünlü bestecileri ve piyano virtüozları arasında yer alan Rahmaninov, Avrupa’da, Amerika’da çok başarılı geziler yaptı. 1918’deki Bolşevik ayaklanmasından sonra Rusya’ya dönmedi, Avrupa’da, Amerika’da yaşadıktan sonra New York’a yerleşti.

Rahmaninov duygu yönünden romantik bir besteciydi. müziğin romantik çağı ile yeni çağını parlak, duygulu bir şekilde birleştirir. Başlıca eserleri şunlardır: «Aleko», «Françeska da Rimini» operaları; 3 senfoni; «Kayalar», «Bohemya Kapriçi», «Ölüm Adası», 4 piyano konçertosu, orkestralı korolar, oda müziği parçaları, piyano için sonat, etüt. prelüt, varyasyonlar.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir