Sezgin Tanrıkulu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Sezgin Tanrıkulu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle sonuçlanan rehine krizinde teröristler tarafından arabulucu olarak adliyeye çağırılmasıyla gündeme gelen 27 Mayıs 1963 yılında Lice, Diyarbakır’da doğmuştur.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak avukatlık hayatına başlayan Tanrıkulu, 1986-2002 yılları arasında Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı, 2002-2008 yılları arasında ise Diyarbakır Barosu Başkanlık görevini üstlendi.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ KURUCULUĞU

1988 yılında Derneği Diyarbakır Şubesi’nin kuruculuğuna öncülük eden Tanrıkulu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer alarak 1998′den itibaren vakfın Diyarbakır Temsilciliğini yaptı.

2010’DA ’DEN SİYASETE GİRDİ

Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisansını, Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde de doktorasını tamamlayan Tanrıkulu, 2010 yılında CHP’ ye katılarak siyasete girdi ve 2011 yılı genel seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekilliğine seçildi.

BAŞKAN CLİNTON’LA GÖRÜŞEN 6 KİŞİDEN BİRİYDİ

Aynı zamanda CHP’ de İnsan Hakları’ ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmekte olan Tanrıkulu, 1997 yılında ABD tarafından verilen Robert Kennedy İnsan Hakları Ödülü’nü aldı. Türkiye’ye 1999 yılında gelen ABD Başkanı Bill Clinton’un görüştüğü 6 kişiden biri oldu.

Tanrıkulu ayrıca “İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine Bireysel Başvuru İçin El Kitabı” adlı bir kitap yayınladı.

GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI’NA KADAR YÜKSELDİ

Seksenli yıllardan beri Kürtlerin taleplerini savunan Diyarbakırlı avukat Tanrıkulu, söylemleri ile partisinde çatlak yaratan bir milletvekili olarak bilinmektedir. Siyaset hayatına Kürt Siyasi Hareketi içinden atılmayıp, Cumhuriyet Halk Partisi’ni tercih eden Tanrıkulu, parti içinde Genel Başkan Yardımcılığı’na kadar yükselmiştir.

KÜRT SORUNU KONUSUNDA ÇALIŞIYOR

Kürt halkının temel hakları, işkence ve insan hakları ihlâllerinin önlenmesi, faili meçhul cinayetler ve töre cinayetleri gibi konuları başlıca çalışma konusu olan , CHP’nin ulusalcı kanadı ile çelişse de, partiyi Kürt Sorunu’nun çözümü için daha aktif hale getirmek için çalışmalarını yönlendirdiğini bildirmektedir.

BELGELERİ VE AJAN İDDİALARI

2012’de Wikileaks’in yayınladığı belgelerde geçen “TR7050” kod adlı kişinin Tanrıkulu olduğu iddiasıyla tekrar gündeme gelen Tanrıkulu, Genel Başkan Yardımcısı olduğu CHP’nin Uşak milletvekili tarafından bu belgeler nedeniyle “ Ajanı” olmakla suçlamıştır. CHP Grup Disiplin Kurulu ise bu eleştiri sonrasında Uşak Milletvekili Yılmaz’a uyarı cezası vermiştir. “TR7050” kod adı Amerikan özel istihbarat şirketi Stratfor’un analistlerinden Emre Doğru’nun raporlarında CHP’deki Kürt kaynak olarak kayıtlara geçen Tanrıkulu iddialara cevap verirken analisti ‘çocukluğundan beri tanıdığını’ ve ‘Stratfor’a değil Emre Doğru’ya konuştuğunu’ açıklamıştır.

ÇAĞLAYAN’A ARABULUCU OLARAK ÇAĞRILDI

Geçtiğimiz ay Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve İstanbul Mali Şube eski Müdürü Yakub Saygılı’yı cezaevinde 3 saat süreyle yaptığı ziyaretle yine basında yer alan Tanrıkulu, Savcı Mehmet Selim Kiraz rein alındığında DHKC militanlarınca arabulucu olarak çağırılmış ancak arabuluculuk yapmayarak gündemde yer almıştı.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir