Sinan Çetin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Sinan Çetin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

1953 yılında Erzurum, Aşkale’de doğdu. 70’li yıllarda resim ve fotoğraf alanında amatör çalışmalar yaptı. Sinemaya 1975 yılında Zeki Ökten’in çektiği Hanzo adlı filmde asistanlık yaparak başladı. Daha sonra yönetmen Şerif Gören ve Atıf Yılmaz ile birlikte çalıştı.

YÖNETMENLİK

1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat tarihi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl ‘Baskın’ ve ardından ‘Halı Türküsü’ adlı belgeselleri yönetti. 1980 yılında ilk uzun metrajlı filmi ‘Bir Günün Hikayesi’ni çekti ve bu film 1982 Antalya Film Festivali’nde ‘En iyi kadın oyuncu’ ödülüne layık görüldü. Daha sonra peş peşe Çiçek Abbas, 14 Numara, Çirkinler de Sever, Berlin in Berlin gibi ödüllü filmleri yönetti. Bu arada reklam filmleri ve müzik klipleride yöneten , düzene karşı eleştirisini dile getirdiği Propaganda,Komiser Şekspir gibi liberal filmler ile büyük bir gişe hasılatı sağladı.

YAYIN EVİ

Sinan Çetin’in kendi filmlerini çektiği Plato filmcilik adlı bir şirketi bulunmaktadır. Ayrıca Ayn Rand ve Karl Popper gibi filozofların eserlerini yayınladığı bir yayınevi sahibidir.

Sinan Çetin evlidir ve 4 çocuğu vardır.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir