Sırrı Süreyya Önder Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Sırrı Süreyya Önder Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

1962 Adıyaman doğumlu olan siyasetçi Sırrı Süreyya Önder,  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. Önder, siyasetin dışında  Türk sinemasıyla uğraşarak, yönetmenlik ve yazarlık da yaptı. 

BDP’DEN İSTİFA EDİP HDP’DEN ADAY OLDU

Önder; 23 Ekim 2013’te Halkların Demokratik Partisi’ne dahil olmak üzere BDP’den istifa etti. 2014 Türkiye Yerel Seçimerinde HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu.

İşte Sırrı Süreyya Önder’in hayatı…

Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yaptı. Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu (BDP’nin desteklediği Bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. 

 12 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ

1978 yılında Adıyaman Lisesi’nde öğrenciyken Maraş Katliamı’nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanarak Ankara’ya gitti. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara’daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkum edildi. Açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı. 


İLK YÖNETMENLİK DENEYİMİ: BEYNELMİLEL

Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez’le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır.

GÖREV ALDIĞI YAPIMLAR

-Ferahfeza, 2013, Oyuncu

-F Tipi Film, 2012, Yönetmen

-Mar, 2011, Oyuncu

-Ada: Zombilerin Düğünü, 2009, Oyuncu

-Ejder Kapanı, 2009, Oyuncu

-O… Çocukları, 2007, Senarist

-Beynelmilel, 2006, Yönetmen, Senarist

KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER

Önder, gazeteciliğe Ocak 2010 – Mart 2010 tarihleri arasında BirGün gazetesinde köşe yazıları yazarak başladı. Ekim 2010’dan sonra Radikal gazetesinde, 2011 mayıs-haziran aylarında Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.


Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir