Spinoza Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Spinoza Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

spinoza

Benedictus de (24 Kasım 1632- 21 Şubat 1677), ünlü bir Portekizli filozoftur. Amsterdam’da doğdu. Musevi olan annesiyle babası Portekiz’de ki Engizisyon mahkemelerinden kurtulmak için Hollannda’ya kaçmışlardı.

Spinoza, Amsterdam’da bir Musevi okulunda okuduktan başka özel öğretmenlerden de eğitim gördü. Yalnız, fikirlerindeki bağımsızlık, çevresinde hoş karşılanmıyordu. 24 İncil konusundaki fikirleri yüzünden Sinagog’dan kovuldu. En ünlü eseri olan «Ahlâk» da ancak ölümünden sonra yayınlanabilmiştir.

Spinoza ancak kuytu yerlerde sakin bir hayat sürmekle kendini mahkûm edilmekten kurtarabilmiştir. Gözlükçülük yaparak geçiniyor, boş zamanlarında kitap okuyor, yazı yazıyordu. 44 yaşında veremden öldü.

Spinoza bilgiyi üç ayrı bölüme ayırıyordu: Fikir, mantık, içgüdü. Ona göre fikir, eşyalar hakkında bilgi; mantık, eşyalar arasındaki bağlılıktır; içgüdü ise bütün olarak gerçeği bilmektir. Spinoza bu üçüncü bölümü, aydınların tanrı sevgisi olarak ele alıyordu. Spinoza birçok şair ve filozofu etkisi altında bırakmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir