Stalin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Stalin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

stalin

Joseph Stalin (1879- 1953), Sovyetler Birliği’nde 30 yıla yakın bir süre «başbakanlık», gerçekte ise tam bir diktatörlük ile yöneten Gürcü asıllı Sovyet devlet adamıdır. II. Dünya Savaşı’nda Churchill ve Roosevelt’le birlikte Üç Büyükler’den biriydi, savaştan sonra eski bağlaşıklarına karşı cephe aldı.

Stalin’in asıl adı Yosif Visaryanoviç Cugaşvili’dîr. Gürcistan’da Tiflis yakınlarında Gori kasabasında doğdu. Babası kunduracıydı, oğlunu papaz yapmak istiyordu. Çamaşırcılık yapan dindar anasının da zoru ile Yosif bir papaz okuluna verildiyse de daha küçük yaşlarda, devrimcilik fikirleri besliyordu. Bu yüzden, 1899’da son sınıftayken, okuldan kovuldu.

Ondan sonra komünist ihtilâlciler arasında en ileri gelenlerden biri oldu. «Çelik adam» anlamına gelen «Stalin» adını o sıralarda aldı. 1912’de Sibirya’ya sürüldü. 1917’de Bolşevikler iktidara geçince, Stalin ilk önce Azınlık İşleri Komiseri oldu. 1922’de Komünist Partisi Genel Sekreterliğine seçildi. 1924’te, Lenin öldükten sonra da, onun yerine geçti, Kamenev, Zinovyev, Radek, Buharin gibi arkadaşlarını birer birer temizleyerek, Sovyetler Birliği’ni kendi diktatörlüğü altına aldı.

Stalin, II. Dünya Savaşı’nda, önce Almanya ile birleşip, Polonya’yı paylaştı, sonra Müttefiklerce birlikte Almanya’ya karşı savaştı. Bu savaştan Stalin, büyük kazançlar elde ederek çıktı. Avrupa’da birçok kukla hükümetleri yaratarak, Asya’da Kızıl Çin’i ortaya çıkararak, demokrasi cephesine karşı bir durum takındı.

Stalin’in ölümünden sonra, önce onun yerine geçen Malenkov, kısa zaman sonra devrildi, idareyi ele alan Kruşçev, parti kongresinde, Stalin’i resmen «vatan haini» ilan etti. Böylece 30 yıl Rusya’yı idare eden Stalin’in adı komünist dünyasında kara listeye geçti.

Stalin iki defa evlenmiş, iki oğlu, bir kızı olmuştur. Yarı askerî (pir üniforma giyerdi, 1943’te mareşalliğe yükseltilmişti. Kremlin’ den çok ender çıkar, pipo içer, satranç oynardı. Lenin’le düşünceleri üzerine yazdığı eserleri vardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir