Standish James O’Grady Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Standish James O’Grady Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Standish James O’Grady; (d. 18 Eylül 1846, Castletown, Cork ili, İrlanda – ö. 18 Mayıs 1928, Shanklin, Wight Adası, Hampshire, İngiltere), İrlandalı tarihsel roman yazarı ve edebiyat tarihçisidir. İrlanda kahramanlık destanlarından İngilizceye yaptığı uyarlamalarla “İrlanda rönesansının babası” olarak tanınmıştır.

1868’de Trinity College’ı (Dublin Üniversitesi) bitirdi. Eski İrlanda kahramanlık ve aşk destanlarını ilk kez, Gael edebiyatı uzmanı Eugene O’Curry’nin çevirilerinden okudu. Çalışmalarını eski İrlanda tarihi ve kültürü üzerinde yoğunlaştırarak 1878’de History of Ireland: The Heroic Period (İrlanda Tarihi: Kahramanlık Dönemi) ve 1880’de History of Ireland: Cuculain and His Contemporaries (İrlanda Tarihi: Cuculain ve Çağdaşları) adlı kitaplarını yayımladı.

William Butler Yeats ve öteki genç İrlandalı yazarların ilgisi O’Grady’ye daha geniş bir okur kitlesi kazandırdı. Londralı bir yayımcı yapıtlarını yayımlamayı kabul etti. 1892’de Finn and His Companions (Finn ve Arkadaştan), iki yıl sonra da The Coming of Cuculain (Cuculain’in Yükselişi) yayımlandı. O’Grady aynca tarihsel romanlar da yazdı; bunlar içinde en iyileri The Bog of Stars (1893; Yıldızlar Bataklığı) ve The Flight of the Eagle’dır (1897; Kartalın Uçuşu). Büyük bir anlatım ustalığı ve düş gücüyle İrlanda destanlarını yorumlayan O’Grady, Yeats ve 20. yüzyıl başındaki İrlanda rönesansının öteki yazarları üzerinde derin etkiler bırakmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir