Steve Ballmer kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Steve Ballmer kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Microsoft’un 2000 yılından itibaren 2014 yılına kadar yönetim kurulu başkanı olan Amerikan iş adamı ’in Ekim 2020 itibarıyla, Forbes’e göre kişisel servetinin 74,7 milyar ABD doları olduğunu tahmin ediyor ve onu dünyanın en zengin 9. kişisi olarak sıraladı.

Steve Ballmer, 24 Mart 1956 tarihinde Detroit, Michigan, ABD’de doğmuştur. Tam adı Steven Anthony Ballmer’dir. Babası Frederic Henry Ballmer İsviçreli bir göçmen, annesi Beatrice Dworkin ise Amerikalı Yahudi’dir. Steve Ballmer, 1964’ten 1967’ye kadar Brüksel‘de yaşadı ve burada Uluslararası Brüksel Okuluna gitti.

aslennereli.com

Michigan’daki Farmington Hills lisesinde ve Detroit County Day School’da ve Detroit County Day School’da okudu. 1977 yılında Harvard Üniversitesi matematik ve iktisat bölümünde okuyarak mezun oldu. Stanford Üniversitesinde yüksek lisansını yaptı. Harvard Üniversitesinde öğrenci iken Bill Gates ile tanıştı arkadaş oldu.

Harvard Üniversitesinden mezun olduktan sonra ürün yöneticisi asistanı olarak Procter & Gamble firmasında 2 yıl çalıştı. Ardından yüksek lisans için Stanford Üniversitesinde eğitimine devam etti.

11 Haziran 1980 tarihinde Bill Gates tarafından Microsoft şirketine alınarak Microsoft’un ilk 30 çalışanından biri ve ilk işletme yöneticisi oldu. Steve Ballmer, sonraki 20 yıl boyunca operasyon dahil olmak üzere birçok Microsoft bölünmelerinde, işletim sistemleri geliştirme, satış ve destek bölümlerinde çalıştı. 2000 Ocak ayında İcra Kurulu Başkanı (CEO) seçildi.

1986 yılında Bill Gates‘in kurucusu olduğu Microsoft‘un 1.0 reklamına çıkan Steve Ballmer, Microsoft’un 2000 yılından itibaren yönetim kurulu başkanı görevini yaptı ve 4 Şubat 2014 tarihinde emekli oldu. Yerine CEO olarak Satya Nadella getirildi.

Steve Ballmer, Forbes dergisinde 2006 yılında en zenginler arasında 84. sırayı aldı.

Los Angeles, Kaliforniya şehrinde kurulmuş olan profesyonel basketbol takımı “Los Angeles Clippers”ın tüm hisselerini 2014 yılında 2 milyar dolar karşılığında satın alarak sahibi olmuştur.

Steve Ballmer, 1990 yılında Connie Snyder ile evlendi. Sam Ballmer, Aaron Ballmer, Peter Ballmer adlarında 3 oğlu vardır. Steve Ballmer, Hunts Point, Washington DC‘de yaşıyor

Steve Ballmer, aynı zamanda 2001’den 2006’ya kadar Accenture Ltd.’nin müdürü ve Accenture SCA’nın genel ortağı olarak görev yaptı.

Microsoft‘un 2000 yılından itibaren 2014 yılına kadar yönetim kurulu başkanı olan Amerikan iş adamı Steve Ballmer’in Ekim 2020 itibarıyla, Forbes’e göre kişisel servetinin 74,7 milyar ABD doları olduğunu tahmin ediyor ve onu dünyanın en zengin 9. kişisi olarak sıraladı.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir