Süha Arın Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Süha Arın Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(Mustafa) (d. 23 Ocak 1942, Balıkesir – 1 Şubat 2004, İstanbul), tarihsel konulu yapıtlarıyla tanınan belgesel film yönetmeni.
Süha Arın
Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ayrılarak Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Filmleri Merkezi’nde çalışmaya başladı. 1960-65 arasında Türkiye Radyoları’nda serbest yazar ve yapımcı olarak çalıştı. 1965-73 arasında ABD’de kalarak TRT Washington muhabirliği yaptı; Hovvard Üniversitesi’nde televizyon ve film yönetimi ve yapımı dalında lisans, Amerikan Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Kitle İletişimi Bölümü’n-de lisansüstü öğrenimi gördü. 1974-83 arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’n-da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra Milliyet Televizyon-Video şirketine girdi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema-TV Enstitüsü’nde ders verdi.

1960’ların başından beri belgesel film çeken Arın, daha çok tarihsel ve kültürel konulara eğildi ve belgesel sinemanın Türkiye’de yerleşmesi için çalıştı.

Safranbolu’da Zaman adlı filmi 1977 Antalya Film Şenliği’nde Altın Portakal, Urartu’nun İki Mevsimi 1978 Sedat Şimavi Vakfı Kitle Haberleşme Büyük Ödülü, Tahtacı Fatma 1979 3. Balkan Film Festivali birincilik ödülü, 1979 Şam Uluslararası Film Festivali Gümüş Kılıç Ödülü ve 1979 Antalya Film Şenliği’nde Altın Portakal, Kula1 da Üç Gün 1983 Antalya Film Şenliği’nde Altın Portakal, Kapalıçarşı’da 40 bin Adım da 1985 Viyana Turizm Filmleri Yarışması’nda jüri onur ödülü kazandı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir