Sydney Poitier Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Sydney Poitier Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Poitier, 20 Şubat 1927 tarihinde Miami’de doğmuştur. Aslında Cat Island, Bahama kökenlidir. Çocukluğu 4000 nüfuslu Cat Island adasında geçti. 

’ın babası Reginald James Poitier, gezici bir domates satıcısıydı. 10 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Bahama’da Nassau adasına taşındı. 

15 yaşına geldiğinde kardeşi ile yaşamaya Miami gönderildi. 17 yaşlarında New York’ta taşınarak bulaşıkçılık gibi sıradan işlerde çalıştı. Askerlik görevinden sonra Broadway’de Lysistrata müzikalinde küçük bir rol aldı. 

1950 yılında “” filminde önemli bir rolde oynadıktan sonra tanındı. 1958 yılında ilk ödülünü alan sanatçı, aynı zamanda Oscar ödülü alan olma özelliğini taşımaktadır.

Sidney Poitier, 1950 – 2001 yılları arasında 51 yapımda oyunculuk, 9 filmde yonetmenlik, 1 filmde yapımcılık ve 1 filmde de senaristlik yaptı.

1997 Nisan’ında Japon Bahama’ları elçiliğiyle birlikte, tarafından atandığı 1988’de Bahamalar elçiliği ve temsilciiliği görevlerini yürüttü. Poitier; Sir ünvanına ve Obama’nın barış ve özgürlük nişanına layık görüldü.

Sidney Poitier, en çok “Bülbülü Öldürmek”, “Çakal” (), “Kader Bağlayınca” (The Defiant Ones), “Sevgili Öğretmenim” (To Sir, with Love) ve “Gecenin Sıcağında” (In the Heat of the Night) filmlerindeki rolleriyle sinemada unutulmaz yerini almıştır.

1998-2003 yılları arası Walt Disney Company’nin Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Sidney Poitier’e 12 Ağustos 2009 tarihinde, ABD. Başkanı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek sivil onur madalyası verildi.

Sidney Poitier, 29 Nisan 1950 tarihinde ile evlendi, 1965 yılında boşandı. 

Daha sonra 23 ocak 1976 tarihinde Kanada’lı oyuncu ile evlendi. Beverly, Pamela, Sherri, Gina , Anika, Sidney Tamiia adlarında ilk eşinden iki, ikinci eşinden 4 olmak üzere 6 kızı vardır.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir