Etiket: William Hedgcock Webster nereli

William Hedgcock Webster kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

William Hedgcock Webster, hem FBI‘ın hem de CIA‘nın başkanı olarak görev yapan tek kişidir.

William Hedgcock Webster, 6 Mart 1924 tarihinde Louis, Missouri, ABD’de doğmuştur. Missouri eyaletinin St. Louis şehirinde Webster Groves’ta ilköğretimine başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında 1943-1946 yılları arasında Birleşik Devletler Donanması’nda teğmen olarak görev yaptı. Savaşın bitmesinden sonra eğitimine devam eden William Hedgcock Webster, 1947 yılında Massachusetts eyaletindeki Hampshire ilçesindeki Amherst College’den Bachelor of Arts (Sanat Lisansı) aldı. 1949 yılında Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisansını yaptı.

William Hedgcock Webster, St. Louis, Missouri’de 1949-1950 yılları arasında özel bir hukuk firmasında çalıştı.

William Hedgcock Webster, 1950’den 1953’e kadar Kuzey Kore ile Güney Kore arasında olan Kore Savaşı sırasında tekrar Donanmada 1950-1952 yılları arasında görev yaptı. Döndükten sonra kısa bir süre sonra başladığı bir hukuk firmasında 1952-1959 tarihleri arasında görev yapan William Hedgcock Webster, kamu hizmetinde bir kariyere başlamak için ayrıldı ve Amerika Birleşik Devletleri Missouri Doğu Bölgesi Avukatı oldu, ardından 1964’ten 1969’a kadar Missouri Hukuk Müfettişleri Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

William Hedgcock Webster, 8 Aralık 1970 tarihinde ABD başkanı Richard Nixon tarafından Amerika Birleşik Devletleri Missouri Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesine hakim olarak görevlendirildi ve Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından onaylandıktan sonra 21 Aralık 1970 tarihinde görevine başladı. Sekizinci Daire Temyiz Mahkemesine yükselmesi nedeniyle hizmeti 10 Ağustos 1973 tarihinde sonlandırıldı. 11 Ağustos 1973 tarihinden 22 Şubat 1978 tarihine kadar da bu görevde kaldı.

1978 yılında ABD Başkanı Jimmy Carter tarafından FBI‘ın direktörlüğüne atandı. 23 Şubat 1978 tarihinden 25 Mayıs 1987 tarihine kadar ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) direktörü olarak görev yaptı.

1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan’ın görevlendirmesi ile 26 Mayıs 1987 tarihinden 31 Ağustos 1991 tarihine kadar da Merkezi İstihbarat Direktörü (CIA) olarak emekli olana kadar görev yaptı. William Hedgcock Webster, hem FBI‘ın hem de CIA‘nın başkanı olarak görev yapan tek kişidir.

William Hedgcock Webster, en son 2005 yılından 2020 yılına kadar ABD İç Güvenlik Danışma Konseyi’nin başkanı olarak görev yaptı.

Evlilikleri :

1.eşi: 1950 yılında Drusilla Lane ile evlendi. Eşi 1984 yılında öldü. Drusilla L. Busch, William H. Webster Jr. ve Katherine H. Roessle adlarında 3 çocuğu vardır.
2.eşi: 1990 yılında Lynda Clugston ile evlendi.

William Hedgcock Webster, emeklilik yıllarında, uzmanlaştığı tahkim, arabuluculuk ve iç soruşturma konusunda Milbank, Tweed, Hadley & McCloy hukuk firmasının Washington, DC ofisinde 1991-1995 yılları arasında görev yaptı.
Kaynak:Biyografi.info

Etiketler, , , , , , , , , , , ,