Tanju Kayhan Kimdir

Tanju Kayhan Kimdir

Anne ve Baba tarafından Yozgat’lı olan Viyana doğumlu ve geleceğin yıldız adayları arasında gösterilen 2012 yılı itibari ile Beşiktaş forması giyen futbolcudur. 5 kardeşin en küçüğü olup diğer 3 erkek kardeşide futbol oynamaktadır.

Oynadığı mevki sağ bektir.

Tanju Kayhan futbola Avusturya’nın Rapid Wien futbol kulübünün altyapısında 1997 yılında başladı. 2006 2007 sezonunda Rapid Wien’in U-19 takımına yükseldi. Sezon sonunda Avusturya yerel ligi olan Regionalliga Ost’da yer alan Rapid Wien II takımında boy gösterdi.

Rapid Wien II takımındaki başarılı performansı ile birlikte 2008 – 2009 sezounda Rapid Wien forması giymeye başladı. O sezpn ligi ikinci bitiren Rapid Wien’de 3 kez forma giyme şansı buldu.

2009-2010 sezonunda forma şansı bulamayıp tekrar Rapid Wien II’ye geri döndü. Sezonun ikinci yarısında ise kiralık olarak yne bir Avusturya ekibi olan SC Wiener Neustadt’ta forma giyme başladı. Wiener Neustadt takımında 2010-11 sezonunda Tanju Kayhan oldukça başarılı bir performans sergiledi. 36 maçın 30’unda forma giydi. Kariyerinde ilk kez Avrupa sahnesine çıkıp UEFA Avrupa Ligi’nde 10 maçta forma şansı buldu. Avusturya Kupası’nda da yarı finale yükseldiler.

Avusturya Ümit Milli Takımında oynadığı için Türk Ümit Milli Takımına çağrılmış olmasına rağmen bu daveti redetmek zorunda kalmıştır.

Ahmet Bulut’un menajerliğini yaptığı Tanju Kayhan ileride hayalinin İspanya La Liga’da forma giymek olduğunu ve ileriye çıkışlarını Dani Alves’den, savunma hattındaki disiplinini Sergio Ramos’dan örnek aldığını söylüyor.

24 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Ligi’nde mücadele ettiği Beşiktaş JK, Veli Kavlak’ı transfer etmek için görüşmelere başladığını borsaya bildirdi. Kulüpten yapılan açıklamada Şirketten yapılan açıklama şöyle; “Avusturya’nın Rapid Wien Kulübü oyuncusu Tanju Kayhan’ın transferi konusunda görüşmeler başlandı.” denildi. 27 Mayıs 2011 tarihinde takım arkadaşı Veli Kavlak ile beraber Beşiktaş’a transfer oldu. Kayhan için 1.050.000 Euro ödendi.
Güçlü fiziği, tekniği, çevik ve seri pas alışverişleriyle dikkat çeken Tanju Kayhan, savunmanın her iki kanadında oynayabiliyor ayrıca kendisi sağ ayaklı olmasına rağmen defansın sol kanadında oynamayı daha çok sevdiğini dile getiriyor.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir