Tansel Doğanay kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Tansel Doğanay kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Tansel Doğanay, 3 Şubat 1967 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur. TED Ankara Koleji’nin ardından ODTÜ Şehir Planması bölümünde okuyup mezun olduktan sonra şehir planlaması’ konusunda yüksek lisans yapmak için yurtdışına gitme kararı almış. Aslında amacı müzik konusunda eğitim almakmış. Bir yıllık uğraşının sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) bir burs almayı başarmış. Finlandiya‘ya gitmiş. Helsinki‘de müzik okulu aramaya başlamış. Müzik okulu sınavlarını kazanmış. Helsinki‘de pop caz alanında piyano bölümüne devam etmiş. Dört yıl piyano eğitimi almış.

aslennereli.com

Akşamları Helsinki‘de okula giderken gündüzleri yarı zamanlı çalışmış, gruplarda çalmış, demolar hazırlamış. Finli bir grupla anlaşma imzalayacakken 1993’te Türkiye‘ye dönmüş.

Türkiye‘ye döndüğünde işler planladığı gibi yürümemiş. Kendi işiyle ilgili iş bulamayınca özel okullarda İngilizce öğretmenliği yapmış. Bir yandan da müzik çalışmalarını plak şirketlerine yollamış.

Tansel Doğanay’ın Topkapı Müzik’te çalışan arkadaşı Sarp Özdemiroğlu, Demet Sağıroğlu‘nun Kınalı Bebek albümü için bir şarkıya ondan miks yapmasını istemiş. Doğanay, beş versiyon yapmış ve bunlardan biri albümde kullanılmış. Sonrası çorap söküğü gibi gelmiş. Demet Sağıroğlu‘nun albümü bir sonraki işine referans olmuş. Pop şarkıcısı Yaşar Günaçgün‘ın albümlerinin vazgeçilmez kişisi olmuş.

Tansel Doğanay, albümlerle uğraşırken, bir yandan da radyolar da çalışıyormuş. Radyo Pop, Radyo D, HürFM ve Radyo Foreks’in prodüksiyonlarını yapmış. Cıngılları, şarkıların düzenlenmesini gerçekleştirmiş. 2002 yılı Ağustos ayında radyo çalışmalarına son vermiş.

İlkokul yıllarında ablasının akordiyonunu kendi kendine çalmayı öğrenen Tansel Doğanay, lise ve üniversite yıllarında müzikle de ilgilenmiş. ODTÜ’de iken bir org sahibi olduktan sonra okul orkestralarında çalmaya çaşlamış. TRT Gençlik Korosu’nda bas solisti olarak çalışmış. Üniversitede bir rock grubuna girmiş, klavyeli çalgılar konusunda kendisini yetiştirmiştir.

1987 yılında, Hey dergisinin açtığı bir beste yarışmasında bir kız vokalist arkadaşla dereceye girip Ankara’dan İstanbul’a kayıt yapmaya gitti. Melih Kibar ile tanışıp Doruk Onatkut ile stüdyoya girdi, sonra bütün şarkılar toplama kaset olarak yayınlandı.

Tansel Doğanay, ilk aranjesini Demet Sağıroğlu‘nun Kınalı Bebek şarkısına yaptı. Ardından Göksel Kılıçlar, Gönüllü Yazıldım, sonra Yaşar Günaçgün ile Divane şarkıları, Fatih Erdemci’nin söylediği Ben Ölmeden Önce oldu. Demet Sağıroğlu’nun söylediği İhanet Ettin de söz müzik Tansel Doğanay’a aittir.

Tansel Doğanay aranjör olarak başladığı müzik yolculuğunda Yaşar Günaçgün, Ajda Pekkan Candan Erçetin, Burcu Güneş ve Fatih Erdemci, Hakan Peker, Ayşegül Aldinç, Nükhet Duru, Sibel Tüzün, Alex, Soner Arıca gibi isimlerle çalıştı ve sanatçıların sayısız şarkılarının aranjörlüğünü yaptı. Yaşar Günaçgün‘ın hemen hemen tüm albümlerinde yer aldı.

Tansel Doğanay, MSG Yönetim Kurulunda ve Teknik Kurulda yıllarca görev aldı. Ntv Radyo Pop ve Kanal D radyolarında da prodüktör olarak çalıştı.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir