Temuçin Aygen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Temuçin Aygen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Temuçin Aygen (d. 1921, İstanbul – 2003), Türkiye’de araştırmalarını başlatan ve özellikle mağarabilim (speleoloji) alanındaki çalışmalarıyla tanınan jeolog.

Öğrenimini Cenevre Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji ve Mineraloji Enstitüsü’nde tamamladı. İller Bankası’nda (1952-63), DSİ ve özel sektörde çalıştı. Hidroelektrik tesisler konusunda görev almak üzere İller Bankası’na döndü (1968) ve 1977’de emekliye ayrıldı.

Çeşitli bölgelerde 100’den çok baraj inşaatında ve projesinde danışman-uzman olarak görev aldı. Türkiye’nin az bilinen doğal güzelliklerini araştırdı ve belgeledi. Otuz yıl boyunca birçok mağarada araştırmalar yaptı. 1963’te Türkiye Mağara Araştırma, Tanıtma ve Turizm Derneği’ni kurdu ve uluslararası speleoloji kongrelerinde Türkiye’yi temsil etti. Mağarabilim konusundaki başlıca Konya’da Ermenek’teki Maraşpoli Mağarası’ndan elektrik enerjisi üretimini sağlayan çalışması ve Burdur İnsuyu Mağarası’nı turistik kullanıma hazırlamasıdır. Hidroelektrik santrallardaki jeolojik çalışmalar üzerine yazdığı birçok makale ve kitabın yanı sıra, mağara araştırmaları konusunda, çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan makaleleri, ayrıca Speleoloji (1959) ve Türkiye Mağaraları (1984) adlı iki kitabı vardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir